Červené hrozno pomáha nielen srdcu a cievam, ale pôsobí aj proti starnutiu

Vďaka poznatku, že červené víno obsahuje resveratrol priaznivý pre zdravie, výrazne stúpla jeho obľúbenosť. Tento silný antioxidant so širokým spektrom pôsobenia hrá úlohu v prevencii i liečbe mnohých ochorení vrátane onkologických.

Presnejšie povedané zdrojom resveratrolu sú šupky a jadierka modrej vínnej révy, ale okrem iného je zastúpený tiež v arašidoch, čiernych ríbezliach, čučoriedkach či moruše. Do centra pozornosti sa dostal vďaka javu známemu ako francúzsky paradox. Ten prvýkrát odborne opísal írsky lekár Samuel Black v roku 1819.

Vyslovil myšlienku, že príčinou nízkeho výskytu kardiovaskulárnych chorôb vo francúzskej populácii môže byť pravidelná konzumácia červeného vína. Resveratrol ako taký bol izolovaný v roku 1940, však predmetom intenzívneho vedeckého skúmania sa stal až v 90. rokoch 20. storočia.

Bojovník za zdravie

Okrem skutočne silného antioxidačného pôsobenia hľadajme silné stránky resveratrolu predovšetkým v oblasti epigenetiky. Spolurozhoduje totiž o tom, ktorá časť genetickej informácie sa nakoniec prejaví, pričom má vplyv na proces proliferácie, teda rýchleho množenie buniek, a zároveň znižuje hladinu prostaglandínov (podporujú zápalové procesy a stimulujú rast nádorových buniek).

Zápaly ako také zohrávajú dôležitú úlohu pri vzniku mnohých vážnych ochorení, či už ide o onkologické ochorenia, choroby srdca a ciev, astma , diabetes , ale tiež o pálčivý problém modernej doby, teda obezitu . Ak spomíname zápalové procesy, pozitívne účinky resveratrolu sú výrazné aj u zápalov hrubého čreva, ulceróznej kolitídy či v prevencii črevných nádorov, ďalej potom zmierňuje zápalové procesy, ktoré vznikajú vo svaloch po intenzívnej fyzickej záťaži, preto ho možno využiť u športovcov pre urýchlenie regenerácie.

Účinok na pamäť i krásu

Vedecké štúdie potvrdili, že vysoké dávky resveratrolu sú schopné stabilizovať hladinu amyloidu beta 40, čo je jedna z hlavných zložiek amyloidních plakov, ktoré sa objavujú v mozgu osôb trpiacich Alzheimerovou chorobou . Zlepšuje tiež krvné zásobenie mozgu a má vplyv na funkciu hippocampu, teda časti mozgu zodpovednú za pamäť. Existujú aj výskumy potvrdzujúce schopnosť resveratrolu regulovať viditeľné príznaky starnutia, najmä pokiaľ ide o výrazný úbytok vrások, čo iste poteší mnohé ženy …

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

 

zdroj : mojezdravi.cz

You Might Also Like