Celé hodiny a dni som trpela silnou migrénou. Od tej doby, čo som prestala užívať na bolesť hlavy lieky a začala som používať tento zázrak z lekárničky babičky…

Trápi vás častá migréna a neviete si s ňou poradiť? Lieky užívať nesmiete alebo nechcete? Máte pocit, že ste vyskúšali už naozaj všetko? Nie je to tak. Domáca liečba vychádzajúca z osvedčených receptov našich babičiek je to najlepšie a najúčinnejšie , čo môžete pre svoju hlavu urobiť.

 

Nie ste ani prvý, ani posledný, koho trápi migréna a nezaberajú na ňu lieky. Ak ste navštívili lekára, o probléme ho informovali a on vám predsa nemohol predpísať nič viac než lieky od bolesti, potom je ten správny čas na prípravu domácej medicíny. Staré herbáre a zápisníky, ktoré si strážili naše babičky ešte po svojich babičkách, ukrývajú svoje malé, domáce, liečiteľské tajomstvo.

Prejavy migrény

Než sa dostanete k jednotlivým domácim medicínam, špecifikujte najprv, či ide vo vašom prípade o skutočnú migrénu. Mnohí ľudia si totiž predstavujú migrénu ako obyčajnú bolesť hlavy. Tá môže byť spôsobená tlakom, zmenou hormonálnych hladín alebo obyčajným zlým spánkom.

Skutočnou migrénu rozpoznáte podľa niekoľkých znakov. Svetlo vašu bolesť ešte viac zosilňuje. Okrem bolestí hlavy máte aj nevoľnosť, vraciate alebo sa vám v očiach zjavujú rýchle záblesky, pociťujete mravenčenie v nohách.

Babičkina medicína

Solný roztok

Tento domáci recept používali ľudia nielen na migrény, ale na bolesti hlavy všeobecne, už oddávna. Kedysi sa verilo, že soľ je všeliekom na všetky choroby a neduhy, len treba vedieť, v akej forme ju chorému podať. Soľný roztok, ktorý účinkuje na bolesť hlavy, je veľmi jednoduchý. V dnešnej dobe si zo soli môžeme vyberať, naši predkovia ešte takú vymoženosť nemali.

Budete potrebovať:

½ citróna

½ čajovej lyžičky soli

Vyžmýkajte do pohára citrón a pridajte soľ. Naplňte pohár vodou a poriadne zamiešajte, aby sa všetko roztopilo. Zapchajte si nos a roztok vypite. Za pár minút je po migréne. Zaručene!

Jablčný ocot

Obrovskou bombou v liečbe migrény je aj obyčajný jablčný ocot. Okrem nej vám však zreguluje hladinu cukru v krvi či zníži vysoký tlak.

Budete potrebovať:

1 polievkovú lyžicu jablčného octu

1 polievkovú lyžicu medu

pohár teplej vody

Do pohára si napustite teplú neprevarenú vodu, vylejte za lyžicu jablčného octu a za lyžicu medu a poriadne zamiešajte. Vypite na jedenkrát a pár minút počkajte. Migréna začne pomaly ustupovať. Ak znesiete, môžete jablčného octu pridať aj o lyžicu alebo dve naviac.

Mäta prieporná

Táto kúzelná bylinka kedysi rástla v každej záhrade a nepoužívala sa len pri bolestivom hrdle. Zmierňovala bolesti žalúdka, znižovala tlak a ničila silné migrény. Aromatické oleje zachované v čerstvej rastlinke sú tou tajomnou ingrediencií, o ktorej vedeli ľudia už v minulosti.

Budete potrebovať:

1 hrsť čerstvých mätových lístkov

1 šálku vody

1 lyžicu medu

pár kvapiek mätového alebo levanduľového oleja

Pri príprave odvaru z mäty čerstvé lístky jednoducho zalejeme vriacou vodou, pridáme med a vypijeme. Ak však chcete niečo silnejšie, je dobré do silného mätového odvaru pridať ešte niekoľko kvapiek mätového alebo levanduľového oleja a skôr, než bude odvar pripravený na vypitie, inhalujte vôňu esencií z voňavých bylín. Pri inhalácii sa odporúča odpočívať s hlavou pod utierkou pri šálke voňavého odvaru aspoň 20-30 minút.

Harmančekový odvar

Harmanček má silné protizápalové a protikŕčové účinky. Preto sa často používa pri liečbe žalúdočných ťažkostí a len málokto ocení jeho vlastnosti pri liečbe boľavej hlavy. Migréna ustúpi, ak si uvaríte poriadne silný a koncentrovaný harmančekový odvar a vypijete ho ešte teplý. Bude vás stáčať a budete mať pocit, že takú horkosť nikdy nevypijete, ale treba sa premôcť. Migréna vás prejde hneď.

Budete potrebovať:

2-3 kopcovité čajové lyžičky sušeného harmančeka

1 šálku vody

Sušenú bylinu zalejte vriacou vodou a nechajte 5 minút vylúhovať. Potom vypite.

You Might Also Like