Bylinné čaje – zdravá alternatíva domácich nápojov

Bylinné čaje krásne voňajú, dobre chutia, pomáhajú pozdvihnúť náladu a majú celý rad zdravotných výhod. Tiež sú skvelou alternatívou pre ďalšie druhy čajov či kávy a to predovšetkým v prípade, keď chceme obmedziť prísun kofeínu.

Nie je nič lepšie, než si čaj pripraviť z čerstvo utŕžených byliniek. Väčšina z nich sa dá veľmi ľahko pestovať nielen na záhrade, ale aj na balkóne alebo okennom parapete.

Mäta prieporná

Túto bylinku netreba predstavovať. Môžete pestovať iba tento druh, alebo jej odrody s výraznými príchuťami (ananásová, citrónová).

V letnom období je mätový čaj skvelým osviežením. Navyše podporuje trávenie a znižuje plynatosť. Šálka ​​teplého mätového čaju s medom vypitá pred spaním zmierňuje kašeľ a zaisťuje dobrý spánok.

Medovka lekárska

Táto bylinka má podobný vzhľad ako už vyššie menovaná mäta. Má jemne citrónovú vôňu i chuť.

Medovkový čaj má upokojujúci vplyv na nervový systém a je vhodný pre zmiernenie úzkosti a nepokoja. Bylinka je spájaná s pocitom šťastia a je považovaná za vynikajúci prírodný prostriedok na podráždenosť a hyperaktivitu u detí.

Vzhľadom k tomu, že obsahuje mentol, je užitočná pri liečbe zažívacích ťažkostí.

Levandula

Levanduľová vôňa je používaná v aromaterapii pre svoje relaxačné a upokojujúce účinky. Levanduľový čaj má podobné účinky. Môže byť používaný aj pri úzkostných stavoch či napätia.

Harmanček

Čaj z harmančeka má upokojujúce účinky a je používaný aj pri nespavosti. Zmierňuje stres a podporí psychické uvoľnenie. Má pozitívny vplyv na hladké svalstvo tráviaceho ústrojenstva a vďaka tomu ho môžete využiť pri zažívacích ťažkostiach.

Tymián

Tymianový čaj je vhodný pri žalúdočných ťažkostiach – pri poruchách trávenia či plynatosti. Tymol, látka v ňom obsiahnutá, má antimikrobiálne vlastnosti a široké spektrum použitia.

Môže byť využívaný ako podporný prostriedok na liečbu zápalu hrtanu, priedušiek a dýchacích ciest. Tymianový čaj zmiešaný s medom pomáha uľaviť od kašľa.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like