Bolesti brucha a žalúdka: 19 účinných prírodných receptov a rád

Existujú dva typy bolestí brucha a žalúdka. Prvým typom sú chronické bolesti, ktoré môžu predstavovať vážny zdravotný problém. V takom prípade by tieto problémy mali byť riadne vyšetrené a zistená ich príčina. 

Druhým typom sú akútne bolesti brucha. Tie sú menej závažné a zvyčajne sú dôsledkom predchádzajúcej konzumácie nejakého jedla.

Na túto kategóriu bolesti existuje pár efektívnych domácich receptov bez nutnosti konzumovať klasické lieky ako Paralen, Ibuprofen, prípadne prípravky proti tvorbe a neutralizácii žalúdočných kyselín.

V tomto článku sa zameriame práve na tieto prírodné, podomácky pripravené recepty pre utíšenie bolestí brucha.

1 / Preverte si, čo konzumujete

Predchádzanie nepríjemným útokom plynatosti môže byť veľmi jednoduché. Stačí si len uvedomiť, aké jedlá konzumujete a vyhýbať sa niektorým z nich. To samo o sebe môže mať výrazný vplyv na zabránenie vzniku bolestí brucha a žalúdka.

Tu je pár rád:

 • Jedálenský denník.  Zaveďte si denník a zapisujte si, čo konzumujete. Rôzne jedlá trápia rôznych ľudí. Je preto dôležité, aby ste zistili, ktoré jedlá spôsobujú problémy vám a takým jedlám sa potom vyhýbať.
 • Vyhýbajte sa koreniu.  Je známe, že korenie a červená paprika spôsobujú podráždenie žalúdka. Preto, ak ste typ, ktorý ich nie celkom dobre znáša, vyhýbajte sa im. Samozrejme, ak vám žiadna korenia problémy nespôsobujú, nie je dôvod sa o ich chute pripraviť.
 • Vyhýbajte sa tukom . Tuky sú ťažšie stráviteľné. Preto, ak vám spôsobujú problémy, obmedzte rôzne vyprážané jedlá a radšej siahnite po celozrnných jedlách s proteínom s nízkym obsahom tukov (napríklad kuracie mäso).
 • Pridajte vlákniny.  Pokiaľ ste ale doteraz nekonzumovali veľa vlákniny, pridávajte ju pomaly, aby si na ňu vaše telo zvyklo.
 • Vyberajte si zeleninu opatrne.  Ak napríklad máte radi brokolicu, radšej sa jej v prípade bolestí brucha vyhýbajte. Príliš veľa určitej zeleniny môže spôsobovať problémy so žalúdkom. Konkrétne sa jedná o brokolicu, karfiol a ružičkový kel.
 • Obmedzte problémové ovocie.  Niektorí ľudia majú problémy s jablkami a melóny. Preverte si, či nepatríte medzi nich.
 • Jedzte s mierou a pomaly.  Doprajte si na vaše jedlo dostatok času. Jedzte pomaly, aby sa jedlo stihlo dobre stráviť. Trávenie začína už v ústach, pokračuje v žalúdku a končí v črevách. Každý stupeň má svoj význam a nie je dobré ich preskakovať. Rovnako príliš preplnený žalúdok môže spôsobovať problémy. Nemusíte hladovať alebo vynechávať jedlá, ale každé jedlo konzumujte s mierou.
 • Pozor na strukoviny.  Strukoviny často vyvolávajú plynatosť. Tú môžete výrazne znížiť, ak vylejete vodu, v ktorej ste cez noc nechali odstáť fazuľu a uvaríte ju v čerstvej vode. Tiež pomôže dôkladné premývanie strukovín z plechovky.

2 / Dávajte si pozor na to, čo pijete

Nespoliehajte sa na mlieko. Mlieko často viac uškodí, ako pomôže boľavému žalúdku. Je to preto, že veľa ľudí má problémy s jeho trávením, konkrétne s trávením laktózy, mliečneho cukru. Tiež  obmedzte pitie kávy, alkoholu a fajčenia , ktoré spôsobujú dráždivosť žalúdočných stien. Dokonca aj káva bez kofeínu má rovnaké účinky na žalúdok ako bežná káva. Pite denne dostatok čistej vody , ideálne 6 až 8 pohárov. Voda napomáha správnemu fungovaniu ako žalúdka tak i čriev.

3 / Preverte si lieky, ktoré užívate

Ak ste nedávno začali užívať nové lieky, alebo ste zvýšili dávky existujúcich liekov, preverte si, či práve tie nespôsobujú vaše problémy. Mnoho liekov má nežiaduce vedľajšie účinky ovplyvňujúce žalúdok, prevažne v prvých dňoch po ich nasadení. Môžete buď počkať a uvidíte, či sa to po pár dňoch samo napraví. Ak nie, môžete lekára požiadať o zmenu lieku alebo zníženie dávky.

Vyhýbajte sa liekom neutralizujúcim žalúdočnú kyselinu . Tieto lieky síce na nejaký čas môžu priniesť úľavu, ale ich činnosť je kontraproduktívna. Mnohé bolesti brucha vznikajú pri nedostatočnom trávení žalúdka, zapríčinenom nedostatkom žalúdočných kyselín. Príjem liekov potláčajúcich kyseliny môže tento problém ešte prehĺbiť. Lepšou alternatívou je užívať prípravky podporujúce trávenie, ako napríklad Betain HCL.

Tiež sa vyhýbajte konvenčným preháňadlám.  V prípade zápchy radšej pite dosť tekutín, zvýšte príjem vlákniny a spriechodnite svoje črevá týmto prirodzenejším spôsobom. Rovnako by ste sa mali vyhnúť Acilpirínu alebo ibuprofénu, ktoré sú známe iritováním žalúdka a dokonca môžu vyvolať žalúdočné vredy.

4 / Starajte sa o svoje telo

Stres je známym faktorom  pri mnohých zdravotných problémoch. Ak trpíte stresom, uplatnite metódy jeho odbúrania. Vezmite si dovolenku, choďte von na prechádzku alebo cvičte jogu.

Cvičenie.  Dokonca aj krátke a mierne cvičenie po jedle môže napomôcť k jeho tráveniu a predchádzať možným bolestiam z preplneného žalúdka
Tehotenstvo je známe svojou širokou paletou účinkov na ženy. Ak ráno po prebudení zistíte, že vás bolí brucho, tak pred tým, než siahnete po tabletke, presvedčte sa, či nie ste náhodou tehotná.

5 / Rasca

Rasca je známa svojimi účinkami na trávenie. Môžete skúsiť si z nej pripraviť čaj, prípadne robte to, čo ľudia na blízkom východe robia po tisícročia –  po jedle žujte rascu v ústach .

Čaj z rasce pripravíte nasledovne: jednu čajovú lyžičku vysypte do šálky a zalejte vriacou vodou. Šálku ​​prikryte a nechajte vylúhovať 10 minút. Po scedení čaj vypite nalačno. Denne vypite 3 šálky.

6 / Škorica

Škorici sa pripisujú  stimulačné účinky na tráviaci systém . Pomáha hladkému pohybu potravy v črevách. Škoricový čaj si môžete pripraviť primiešaním ¼ až ½ čajovej lyžičky škorice do 1 šálky vriacej vody, nechať odstáť aspoň 5 minút a následne vypiť.

7 / Semienka feniklu

Feniklové semienka patria medzi nejpredpisovanejšie prípravky pre zmiernenie žalúdočných problémov. Vyskúšajte feniklový čaj: zmiešajte 1 čajovú lyžičku feniklových semien sa šálkou vriacej vody. Prikryte a nechajte odstáť 10 minút. Po scedení vypite nalačno. Denne vypite 3 šálky čaju.

8 / Zázvorový čaj

Zázvor je známym svojimi účinkami na odstránenie bolestí brucha a zníženie plynatosti. Zázvor pomáha potrave hladko prechádzať tráviacim traktom a zvyšuje absorpciu živín.

Zázvorový čaj si môžete pripraviť pridaním ½ čajovej lyžičky nastrúhaného zázvoru do šálky horúcej vody, nechať 3 minúty odstáť, scediť a hneď vypiť.

9 / Mäta pieporná

Pepermint je rozšíreným ľudovým receptom na boľavé brucho. Podobne ako ostatné byliny,  pomáha hladkému priechodu potravy  tráviacim traktom. Mätový čaj je možné si pripraviť pridaním 1 čajovej lyžičky do šálky vriacej vody, nechať 10 minút odstáť. Po scedení vypiť teplý čaj 3x denne na prázdny žalúdok.

10 / Tymián

Ďalší z bylín, ktorá má priaznivé účinky pri zmierňovaní bolestí žalúdka a odbúravanie plynatosti v črevách , je tymián. Čaj urobíme podobne – zmiešame jednu čajovú lyžičku sušeného tymianu s šálkou vriacej vody, prikryjeme a necháme odstáť 10 minút. Po scedení pijeme na prázdny žalúdok 3x denne.

11 / Soda bikarbóna

Vlastný prípravok na neutralizáciu žalúdočných kyselín si môžete pripraviť aj sami doma prostredníctvom sódy. Pred jej použitím si ale poriadne prečítajte inštrukcie na obale.

Vodný roztok si pripravíte zmiešaním ½ čajovej lyžičky v 1 pohári vody. Nezabúdajte ale, že sóda bikarbóna je založená na sodíku, preto ak trpíte vysokým krvným tlakom, alebo nemôžete prijímať sodík z iného dôvodu, potom sódu radšej nepoužívajte.

12 / Niečo zjedzte

Celý deň ste nič nejedli, žalúdok vás bolí a vy nerozumiete prečo? Pravdepodobne to budú žalúdočné kyseliny, ktoré v prázdnom žalúdku nemajú čo tráviť a tak robia aspoň problémy. Skúste niečo skonzumovať , často to pomôže. Začnite s niečím malým, čo určite nepodráždi žalúdok, napríklad sucháre.

13 / Pridajte do stravy vlákninu

Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí konzumujú vlákninu hneď pri prvých príznakoch bolesti brucha, majú o 50% väčšiu šancu, že táto bolesť neprerastie do svojej plnej sily. Ak ste teda posledne konzumovali málo vlákniny,  siahnite napríklad po jablku  (za predpokladu, ak nie ste typ, ktorým jablká a melóny robia problémy, ako bolo uvedené vyššie). Vlákninu avšak pridávajte do stravy postupne, nech si vaše telo má čas na ňu navyknúť. Tiež nezabudnite  zjesť jablko spolu so šupkou , v ktorej sa nachádza najviac vitamínov.

14/ Zjedzte banán

Ak máte citlivý žalúdok, skúste zjesť banán. Jedna štúdia ukázala, že ovocie ako banán  dokáže výrazne pomôcť pri bolestiach brucha . Ľuďom, ktorí pravidelne užívali práškový banán v kapsuliach ako doplnok stravy po dobu dva mesiace, sa výrazne znížili problémy so žalúdkom. Ešte lepší účinok než banán má skorocel.

 

15 / Vyskúšajte limonádu

Limonády,  špeciálne zázvorové pivo a citrónová šťava  sa ukázali ako veľmi sľubné prostriedky na zmiernenie žalúdočných problémov. Tento trik je obzvlášť účinný ak zvyknete jesť príliš veľké porcie. Bublinky v malinovkách vyvolajú odgrgnutie, čo napomáha zmierneniu bolestí.

Tiež kysličník uhličitý vo vode vytvára kyselinu uhličitú, čo samo o sebe prispieva k lepšiemu tráveniu. Samozrejme ideálne by bolo jesť s mierou a podporovať prirodzené trávenie, ale ak už k prejedení došlo, taká jednorazová výpomoc nezaškodí.

16 / Pite ovocné džúsy

Čerstvé ovocné džúsy  obsahujú množstvo enzýmov  napomáhajúcich tráveniu. Okrem toho sú ideálne v čase črevnej chrípky alebo iné bakteriálne infekcie vyvolávajúce hnačky alebo zvracanie. Ovocné džúsy  obsahujú veľa draslíka , a teda pomáhajú obnovovať zásobu minerálov v tele, ktoré sa z neho počas hnačky alebo vracania odbúravajú.

17 / Zlepšite trávenie pomocou teplého obkladu

Zahrejte trochu vody a nalejte ju do fľaše alebo špeciálneho gumeného vaku, ak ho máte doma k dispozícii a  priložte si to na oblasť žalúdka . Teplo stimuluje krvný obeh a tým prispieva k rýchlejšiemu tráveniu.

18 / Živočíšne uhlie

V nemocniciach sa často používa živočíšne uhlie na elimináciu toxínov pri otravách. V prípade, ak vaše bolesti brucha vyplývajú z konzumácie skazeného jedla alebo máte podozrenie na otravu jedlom, veľmi účinným prostriedkom v takom prípade je použitie živočíšneho uhlia. Ak nemáte k dispozícii živočíšne uhlie,  použiť môžete aj mierne pripálený toast . No nie prepálený až príliš, pretože potom samotný toast by mohol obsahovať toxíny.

19 / Gastrocynesine

Účinným prípravkom na bolesti brucha a tráviace ťažkosti je aj  liek Gastrocynesine . Ide o komplexný liek na tráviace ťažkosti. Obsahuje látky rastlinného pôvodu , ktoré odstraňujú niekoľko problémov na úrovni pažeráka, žalúdka, ako aj črevá.

Liek sa podáva pri nasledujúcich tráviacich ťažkostiach:

 • prejedení
 • nesprávna kombinácia jedál
 • ťarcha žalúdka po jedle – pacient sa sťažuje na pocit „kameňa v žalúdku“
 • nadmerné nafukovanie a grganie
 • pálenie záhy
 • gastroezofagálny reflux (refluxná choroba pažeráka)

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like