Bola som veľmi prekvapená keď som zistila, čo sa stane, keď si namočíte nohy do jablčného octu a je to hotový zázrak!

Jablčný ocot je neuveriteľne populárny a existuje mnoho overených spôsobov, ako dokáže pomôcť vášmu zdraviu. Je lacný a ľahko dostupný. Ak ho ale používate len na šalátovú zálievku, robíte veľkú chybu. Tento efektívny pomocník toho totiž dokáže omnoho viac…Prečo by ste mali používať jablčný ocot každý deň?

Liek proti bolesti hrdla

Zmiešajte 1/4 šálky jablčného octu a 1 šálku teplej vody. Táto zmes je užitočným kloktadlom už pri najmenšom náznaku choroby – všetky škodlivé baktérie v ústach a hrdle budú okamžite zničené a choroba sa teda nedostane ďalej do tela.

Pálenie záhy

Po dobu 1 hodiny pite zmes jednej čajovej lyžičky jablčného octu s trochou vody. Táto zmes pomôže vyrovnať sa s pálením záhy už behom jednej hodiny.

Uvoľnenie nosa a nosovej dutiny

Ak pocítite výtok z nosa a máte pocit upchatého nosa, vypite pohár vody s jednou čajovou lyžičkou jablčného octu. Ocot obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a kyselinu octovú, kyselinu jablčnú, kyselinu mliečnu a v neposlednom rade aj kyselinu citrónovú. Tieto látky pomáhajú uvoľniť nos od hlienu a odstrániť opuch.

Proti lupinám

Jablčný ocot posilňuje vlasy, po použití sú lesklé, zdravšie a vyzerajú omnoho sviežejšie. Ocot má však okrem týchto účinkov ešte jeden skvelý benefit. Ničí lupiny!

Zmiešajte 1/4 šálky octu s 1/4 šálky vody, opláchnite touto zmesou vlasy po použití šampónu. Octovú zmes nechajte pôsobiť na vlasoch po dobu 15 minút pre rýchlejši efekt. Lupiny zmiznú už po jednom použití.

Proti kŕčom

Kŕče často poukazujú na nedostatok draslíka v tele. Zmiešajte 2 polievkové lyžice jablčného octu, jednu polievkovú lyžicu medu a pohár teplej vody – získate takt domáci liek proti kŕčom, ktorý pomáha nahradiť nedostatok draslíka v tele! Ocot totiž obsahuje horčík, železo, fosfor, síru a meď, ktoré sú pre telo veľmi prospešné.

Proti svrbeniu

Pokiaľ je vaša pokožka suchá a sprevádza ju aj  nepríjemné svrbenie, aplikujte na postihnutú oblasť trochu jablčného octu pomocou vatového tampónu. Antifungálne a antibakteriálne vlastnosti prírodného octu pomôžu vyrovnať sa s rôznymi kožnými problémami, ako sú napríklad akné.

Proti bradaviciam

Vírusové bradavice môžete odstrániť tak, že si ich budete denne natierať jablčným octom. Ak túto aktivitu budete pravidelne dodržiavať, výsledky uvidíte už po pár dňoch. 

Proti zápachu nôh

Urobte si doma kúpeľ s jablčným octom. Je skvelým pomocníkom pri boji s nadmernými potením a zápachu nôh. Ocot sa taktiež vyrovná aj s plesňou na nohách, zároveň má aj antimikrobiálne vlastnosti, ktoré zamedia vzniku plesní a ochorení. 

Proti nadúvaniu

Aby sa zabránilo nadúvaniu, vypite pohár vody s jablčným octom pred každým jedlom. Tento jednoduchý trik prispeje k zlepšeniu trávenia a metabolizmu.

Proti zápachom v dome

Zmiešajte jablčný ocot s vodou a túto zmes dajte do fľaštičky s rozprašovačom. Tento postrek je skvelým pomocníkom v domácnosti, pretože okamžite eliminuje všetky zápachy v dome.

Proti rôznym nečistotám

Použite ocot na odstránenie špiny, škvŕn či plesní. Je to to najlepšie, čo môžete urobiť. Tento viacúčelový čistič je oveľa lacnejší ako rôzne chemické prostriedky, ktoré si kúpite v obchode.

Proti upchatému odpadu

Zmiešajte šálku octu a polovicu šálky jedlej sódy a máte dokonalý prostriedok na upchatý odtok. Ocot a jedlá sóda čistia dokonale a naviac zničia všetky nepríjemné pachy.

Proti plesniam

Plesne na dlaždiciach v kúpeľni a v práčke sa väčšinou vyskytujú spoločne. Ocot vám pomôže odstrániť pleseň z akéhokoľvek povrchu. Biele záclony budú naozaj snehovo bielej po umytí s octom, taktiež bude aj vaša práčka dokonale čistá.

Proti pomačkanému oblečeniu

Skvelý trik pre žehlenie vecí bez pomoci žehličky. Jablčný ocot s vodou zmiešajte v pomere 1: 3, nalejte do fľašky a nastriekajte priamo na odev. Hneď ako oblečenie uschne, stopy po pokrčení okamžite zmiznú a vy už viac žehličku nepoužijete.

Proti škvrnám na nábytku

Škvrny na nábytku, kobercoch sa odstraňujú naozaj veľmi ťažko. Vám však okamžite pomôže jablčný ocot. Na textíliu alebo nábytok naneste zmes z octu a soli, roztrite po škrvne, nechajte chvíľu pôsobiť a následne len utrite vlhkou handričkou.

Využitie jablčného octu je naozaj rôznorodé. Určite nejaký tip vyskúšajte aj vo vašej domácnosti. Nielenže vám úšetrí veľa času, ale aj určité množstvo peňazí. Predsa len, fľaška jablčného octu je o dosť lacnejšia ako rôzne chemické prípravky na čistenie. Dajte nám vedieť, ktoré použitie jablčného octu sa vám páčilo najviac.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Tento článok má len informačný charakter. Nenahrádza konzultáciu ani postupy od lekára / lekárnika. Všetky potrebné kroky najprv konzulujte so svojím lekárom / lekárnikom.

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like