Bola som u kamarátky na návšteve a nemohla veriť svojim očiam. Jej záclony boli snehobiele! To sa mi nepodarilo už roky! S jej trikom však náš dom opäť žiari!

Mnoho rodín po celom svete čelia tomuto problému. Boli nové, snehobiele a krásne vzdušné. Po prvom vypraní sa ale všetko zmenilo! Záclony sú odvtedy zašednuté, zažltnuté, či dokonca hnedasté. Ako je to vôbec možné…

Existuje istý spôsob, ako sa vyhnúť špinavej žltej farbe pri jemných tkaninách, stačí poznať tento jednoduchý trik! Dnes sa s Vami o tento trik podelíme, a Vy tak už nikdy nebudete mať problém zachovať u záclon ich pôvodnú krásu!

 

Ako navrátiť zašlým záclonám ich oslnivú krásu?

Ak chcete zachovať lesk textílií, belosť a reprezentatívny vzhľad, najprv venujte pozornosť teplote vody. Namočte záclony do sotva teplej vody, asi 30-35 stupňov. Ak je teplota vody vyššia, jemná štruktúra tkaniny sa zrúti a záclona sa nevyhnutne sfarbí do žltej!

Ďalšou fázou je slanosť! Do vody pridajte pol kg soli. Záclony by ste mali nechať odležať v nasýtenom roztoku hodinu a pol, tento postup pomôže odstrániť aj už vzniknuté škvrny a dokonale záclony vyčistiť. Po namočení v slanej vode záclony už len opláchnite, ale opäť majte na mysli, že nie horúcou vodou!

 

Následne umyte záclony tekutým pracím prostriedkom pre syntetické tkaniny. So záclonami zaobchádzajte starostlivo a opatrne, nijako tvrdo ich netrite, ani nežmýkajte.

Ak chcete obnoviť lesk zašlých záclon, pridajte 1 PL octu na 1 liter vody. Po opláchnutí touto tekutinou sa záclony zmenia na nepoznanie!

Ak sú záclony biele a chcete dosiahnuť “šumivý” odtieň, pridajte trochu tekutej modrej vody do studenej vody, pár kvapiek. Voda sa zmení na svetlo modrú. Po opláchnutí v tejto zmesi budú záclony snehovo biele, a na slnku budú skrátka žiariť!

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like