Alkohol, voda a jedna tajná ingrediencia…kliešte budú od vás doslova utekať! Nikdy sa k vám nevrátia späť

Milovníci letných prázdnin vedia, že v prírode je potrebné sa mať na pozore. Preto sa chceme s vami podeliť o tipy našich čitateľov na to, ako sa zbaviť kliešťov.

Ochrana pred kliešťami

 1. Na miesto pikniku si zvoľte ihličnaté lesy (tento výber úplne vylúči možnosť stretnutia sa s kliešťami). Ak navštívite zmiešané a listnaté lesy, je nutné, aby ste našli suchú a dobre osvetlenú čistinku. Bude lepšie, ak sa vyhnete vysokým kríkom, húštinám, močiarom a orosenej trávy.
 1. Správne oblečenie je základ: šortky, tričká s krátkym rukávom a tielka si nechajte na vhodnejšie príležitosti. Uprednostnite športovú kombinézu a vysoké ponožke.

 1. Podľa štatistík, väčšina miest po uhryznutí kliešťom sa nachádza na krku, bruchu a v oblasti slabín. Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste si tieto miesta dostatočne pokryli.

 1. Pred odchodom na výlet si oblečenie namočte do špeciálneho repelentu a aj odhalené časti tela postriekajte repelentom.
 1. Existujú aj špeciálne obleky, ktoré plnia ochrannú funkciu.
 1. Po návrate domov by ste sa mali úplne vyzliecť a skontrolovať telo, či sa na ňom nenachádzajú žiadne kliešte. Je vhodné, ak oblečením trochu potrasiete a preperiete v horúcej vode.
 1. V prípade, že uvidíte kliešťa vo svojom dome, hneď ho rozpučte. Vzhľadom k jeho tvrdšiemu „pancieru“ je zložitejšie ho zničiť pomocou repelentu.

Ak nemáte radi chemické prípravky na hmyz, vyrobte si doma jednoduchý prostriedok len z troch zložiek.

 • 2 ČL gerániového esencialného oleja
 • 2 ČL lekárskeho liehu
 • 250 ml vody

Postup

 1. Všetky ingrediencie zmiešajte dohromady a nalejte do rozprašovača.
 2. Sprej nanášajte na oblečenie a odkryté časti tela každú jednu hodinu.

V prípade, že ste sa kliešťom nevedeli ubrániť a prichytil sa k vašej koži, pozrite si majstrovský spôsob, ako sa ho zbaviť čo najrýchlejším spôsobom.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like