AKTUÁLNE: Lekári odhalili jeden z prvých symptómov koronavírusu: Ak začnete pociťovať TOTO, mali by ste zbystriť pozornosť!

Medzi príznaky nákazy vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie koronavírusu COVID 19, môže patriť aj strata čuchu a chuti. Na nové príznaky poukazuje asociácia ORL lekárov zo Spojeného kráľovstva, ako informuje Sky News.

 

Prudký nárast ľudí sťažujúcich sa na stratu čuchu a chuti, odborne nazývanú anosmia, hlásia lekári z mnohých krajín vrátane Veľkej Británie, Spojených štátov, Nemecka či Južnej Kórey. Podľa BBC na jednej strane nejde o nič prekvapivé, keďže anosmia je častým sprievodným javom aj pri bežných vírusových ochoreniach.

Profesorka Claire Hopkins, prezidentka britskej rinologickej spoločnosti, preto vyzýva v oficiálnom stanovisku tých, ktorí na sebe zbadajú takéto prejavy, aby sa doma izolovali od vonkajšku a spomalili tak šírenie choroby. Aj keď majú doktori ešte len obmedzené množstvo dát, pokladajú za dôležité na tieto symptómy upozorniť.

Podľa asociácie môžu stratou čuchu a chuti trpieť asymptomatickí pacienti, teda tí pacienti, ktorí pri nákaze nepociťujú bežné príznaky ako horúčku, dýchavičnosť alebo kašeľ.

Takýto pacienti môžu byť takzvanými skrytými prenášačmi ochorenia. Keďže nepociťujú žiadny z obvyklých príznakov, počas pohybu mimo domova môžu nakaziť ostatných ľudí bez toho, aby si toho boli vedomí.

Rovnakými symptómami môžu trpieť aj alergici alebo sa vyskytujú pri bežnom zápale dýchacích ciest a dutín. Strata čuchu a chuti zatiaľ nie je „oficiálnym“ symptómom koronavírusu COVID 19, resp. nemá takú váhu ako doteraz známe a odborníkmi potvrdené príznaky horúčky či kašľa.

 

Všetky potrebné informácie o koronavíruse a ochorení COVID 19 nájdete na stránke korona.gov.sk.

Na slovensku máme k dnešnému dňu 23.3. 2020 : 186 pozitívnych vzoriek

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

 

zdroj: news.sky.com

 

You Might Also Like