Ako správne regulovať teplotu radiátora, aby to bolo výhodne pre vaše zdravie a peňaženku

Radiator heating solid fuel the valve of the radiators turned up all the way winter in their homes lack of heating

Ak teplota klesá a začína zima, všetci vyhľadávame miesta kam sa skryť, otepliť a rozmrznúť. Je všeobecne známe, že v zime strávime viac času v našom dome či v byte ako v lete, kedy chodíme na výlety, opaľujeme sa či každú voľnú chvíľu plávame v bazéne.

Tým, že chceme aby náš byt bol pre nás útočišťom a zdrojom tepla, je potrebné vedieť správne regulovať a nastaviť teplotu našich radiátorov. Takmer všetci sa snažíme urobiť akýsi zdravý kompromis medzi teplom a eurami, ktoré týmto teplom unikajú. Preto sa stáva, že radiátor vypíname a zapíname, neustále prestavujeme s cieľom nemrznúť, ale ušetriť. A práve to je to najhoršie čo môžeme urobiť či už pre naše zdravie, alebo svojím spôsobom aj pre financie.

 

Najlepší spôsobom je urobiť všetky možné opatrenia a následne nastaviť radiátor na stálu teplotu, ktorú nebudeme až tak často meniť. Medzi hlavné opatrenie, ktoré je potrebné urobiť patrí napríklad kontrola izolácie okien ešte skôr, ako začne zima. Odborníci odporúčajú pred každou zimou meniť izolačnú gumičku, aby sa predišlo úniku tepla von a naopak.

 

Ďalší dobrý tip je nalepiť zozadu radiátora fóliu, pretože teplota, ktorú produkuje radiátor je neutralizovaná studenými stenami. Tým, že tam nalepíte tú fóliu sa teplota zvýši až o 3 stupne. Ideálna minimálna teplota, ktorú by ste mali mať v miestnosti počas zimy je 22 stupňov a maximálna 26 stupňov. V tomto prípade však hovoríme len o obývačke a kuchyni. V spálni by sa ma mala teplota pohybovať okolo nejakých 18 až 21 stupňov.

Veľmi dôležitá je v tomto prípade aj vlhkosť vzduchu. Ak je teplota v izbe vysoká, voda sa vyzráža a následne sa môžu tvoriť plesne, ktoré ako iste vieme, nie sú absolútne prospešné pre zdravie človeka.

Dobrým alarmom, ktorý vám ukáže či správne regulujete teplotu vo vašom dome je nádcha, alebo pocit neustále zapchatého nosa. Môže to byť práve tým, že v miestnosti máte príliš vysokú alebo nízku teplou. Taktiež čo sa týka malých detí, mamičky majú tendenciu nastaviť príliš vysoké kúrenie, pretože nechcú aby im bola zima. Tu je dôležité poznamenať, že to vôbec nie je potrebné, pretože tak ako dospelým, aj im nepomáha priveľké prekurovanie, obzvlášť nie v noci.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like