Ako sa dá zistiť vyskočená platnička a ako si okamžite pomôcť.

Jedným z najčastejších druhov bolesti chrbtice je vyskočená platnička. Štatistiky uvádzajú, že týmto zdravotným problémom bude počas svojho života trpieť 60 až 80% ľudí.

Technicky správny termín je hernia disku. Dokáže byť extrémne bolestivá a zvyčajne postihuje spodnú časť chrbta. Bolesť potom často vystreľuje až do nôh.

Vaša chrbtica sa skladá zo série na seba poskladaných kostí známych pod názvom stavce.

Každý stavec je od druhého stavca oddelený ešte diskom, ktorý ich chráni pred nárazmi a poškodením v dôsledku každodennej chôdze, zdvíhanie vecí a otáčania sa.

Príčiny vyskočenej platničky

Najčastejšou príčinou vyskočenej platničky býva jej opotrebovanie, oslabenie či dokonca pretrhnutie vonkajšej časti v dôsledku starnutia, kedy sa vnútorné mäkké časti disku potom dostávajú von.

Vyskočená platnička môže byť spôsobená aj niektorými pohybmi, ako napríklad nadmerné otáčanie, vykrucovánie alebo zdvíhanie ťažkých predmetov.

Pod zvýšeným rizikom sú aj ľudia s nadváhou, pretože ich platničky musí znášať vyššiu telesnú váhu, než na akú boli uspôsobené.

Svoj príspevok k dokonanému dielu skazy pridávajú aj oslabené svaly v dôsledku nedostatku telesného pohybu a cvičenia.

Príznaky vyskočenej platničky

Zvyčajne sa vyskočená platnička prejaví nejakým spôsobom. Existujú však aj prípady, keď ľudia nepociťujú žiadne príznaky a o svojej vyskočenej platničke nemajú ani tušenie.

Najčastejšie táto zdravotná komplikácia postihuje stavce v spodnej časti chrbta, ale môže sa vyskytnúť aj v hrdle.

V niektorých prípadoch je veľmi bolestivá, najmä vtedy, keď okrem vysunutej platničky dôjde aj k jej prasknutiu. Takto poškodený disk potom tlačí na nervy, ktoré z danej časti chrbtice vychádzajú.

Najčastejšie príznaky vyskočenej platničky zahŕňajú:

Bolesti v rukách alebo nohách. Keďže väčšina „vyskočených“ platničiek postihuje spodnú časť chrbta, ľudia pociťujú bolesti v stehnách, lýtkach alebo chodidlách.

Bolesti ramien a horných končatín. Ak vám vyskočí platnička v oblasti krku, potom budete bolesť pociťovať najpravdepodobnejšie v ramenách alebo horných končatinách.

Znecitlivenie a mravčenie. Pacienti niekedy pociťujú stuhnutosť, znecitlivenie alebo pocit pálenia v časti tela, ktorá je kontrolovaná nervami vychádzajúcimi z postihnutého miesta na chrbtici.

Slabosť. Je tiež možné, že pri vyskočenej platničke zažijete celkovú telesnú slabosť, budete pri chôdzi zakopávať alebo budete mať problémy zdvíhať či udržať predmety v rukách.

V prípade, že na sebe spozorujete uvedené príznaky vyskočené platničky, navštívte lekára, ktorému sa o nich spomeňte.

Vyskočenú platničku možno liečiť technikami kontrolujúcimi bolesti chrbtice, ako uvádza známa Mayo klinika V USA.

Najčastejšie to zahŕňa užívanie liekov proti bolesti, injekcie kortizónu, svalových relaxanty a v niektorých závažných prípadoch aj silnejšie narkotiká.

Doktor vám môže tiež odporučiť fyzikálnu terapiu, ktorá pomôže lepšie zvládať bolesti.

Ide napríklad o aplikácii tepla a ľadu, elektrickej stimulácie a nasadzovanie krátkodobých fixačných pomôcok. V závažnejších prípadoch môže lekár odporučiť operáciu.

Ak lieky proti bolestiam a fyzická terapia nezlepší prejavy ochorenia, chirurg zvyčajne navrhne odstránenie časti platničky, ktorá vyčnieva von a spôsobuje problémy.

Odobratie celého disku platničky sa vykonáva len výnimočne v tých naozaj najťažších prípadoch.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like