Ako reaguje naše telo na nanesenie laku na nechty 10 hodín potom? Budete prekvapení, aký silný vplyv to má na naše zdravie

Ako všetci vieme, nemali by sme príliš často používať lak na nechty. Výsledkom môžu byť vysušené a zožltnuté nechty. Ukázalo sa však, že tento typ kozmetiky môže spôsobiť oveľa vážnejšie poškodenie nášho zdravia.

Nechceme vás presviedčať, aby ste úplne upustili od laku na nechty. No aj napriek tomu vám uvedieme zoznam negatívnych účinkov, ktoré môžu mať ich zložky na vaše telo.

Je pravda, že mnoho žien, ktoré sa zaujímajú o svoju zdravie, často používa konvenčné laky na nehty. Nedávná americká štúdia ukázala, že používanie týchto chemických lakov môže byť ešte škodlivejšie pre naše telo, než bolo uvedené. Pracovníci laboratórií testovali účinky chemických toxínov obsiahnutých v lakoch na nechty, na zdravie 24 dobrovoľníkov a následne zistili, aká je ich záťaž na organizmus. Výsledky testov ukázali, že všetci účastníci prejavili známky prítomnosti trifenylfosfátu až do 10 hodín po tom, ako si aplikovali lak na nehty. Tento presvedčivý výsledok je pozoruhodný, ale tiež veľmi alarmujúci.

Nebezpečenstvo lakovania nechtov spočíva v jeho toxicite. Niektoré moderné kozmetiky na starostlivosť o nechty obsahujú tieto komponenty, ktoré môžu vážne poškodiť vaše zdravie:

Toluén – rozpúšťadlo, ktoré dodáva nechtom hladký povrch a zachováva pigment. Toluén môže ovplyvniť centrálny nervový systém a spôsobiť reprodukčné poruchy. Bolesti hlavy, slabosť, mdloby a nevoľnosť sú len niektoré z pravdepodobných dôsledkov používania neštandardného laku na nechty.

Formaldehyd – bezfarebný plyn, ktorý pomáha zvyšovať životnosť laku. Ak trpíte alergiami, kontakt s formaldehydom môže spôsobiť dermatitídu a možné chemické popáleniny. V závažnejších prípadoch môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu, kŕče a rakovinu.

Ako vôňa sa používa dibutylftalát. Prítomnosť tejto nebezpečnej zložky môže spôsobiť endokrinné poruchy, gynekologické ochorenia a ochorenia dýchacieho traktu.

Niektoré značky vymenili tento ftalát za už uvedený trifenylfosfát, ale určite nám nepomohli naše zdravie. Dibutylamin phtalát má totiž veľmi podobné účinky. Ale použitie lakov na nechty nemá len problém A, ktorými sú nebezpečné chemikálie v lakoch samotných, ale má tiež problém B, ktorý sa volá odlučovač. Koktejl ďalších chemických látok, ktorými odstraňujeme nános z nechtu. Je plný organických rozpúšťadiel a ďalších prísad, ktoré nám v žiadnom prípade nepomôžu k zdravšiemu životu.

Ako si zvolíte lak na nechty, ktorý nespôsobí poškodenie vášho zdravia?

Niektoré obaly a fľaše na nechty majú špeciálne označenie:

„5-Free“ znamená, že výrobok neobsahuje formaldehyd, jeho derivátové živice (formaldehydové živice), toluén, dibutylftaláty alebo gáfor.

„3-Free“ znamená, že lak neobsahuje iba tri škodlivé zložky: formaldehyd, dibutylftalát a toluén.

Pred zakúpením laku na nechty najprv venujte pozornosť prísadam a pamätajte – vaše zdravie je vo vašich rukách!

INÉ ZDRAVOTNÉ RIZIKÁ

Ďalším rizikom sú umelé nechty, ktoré sa stali pomerne nebezpečnou módou. Namiesto, aby sme sa starali o to, ako svoje vlastné nechty posilniť pomocou stravy a prírodných kozmetických trikov, nechávame si na ne nalepovať nebezpečnými lepidlami nechty umelé, ktoré ničia nechtové lôžko. Umelé nechty sa prilepujú akrylovým lepidlom, ktoré môže obsahovať kyanakryláty. Ďalej sa používajú akrylové a gélové nechty, ktoré obsahujú kvapalné monoméry a práškové polyméry, ktoré môžu ako tvrdidlo obsahovať metylometakrylátyethylmetakryláty alebo peroxid benzyl. Všetky menované látky dráždia sliznicu a dýchacie cesty, môžu spôsobovať astmu, neplodnosť, spôsobujú nevoľnosť a bolesti hlavy, malátnosť a poškodzujú nervový systém.

Rozpúšťadlá, ktoré sa používajú v odlakovačoch, môžu spôsobiť potrat alebo trvalé poškodenie plodu, znižujú schopnosť koncentrácie a učenia sa. Môžu vyvolávať silné alergické reakcie, začervenanie, zápal, svrbenie, pálenie, ktoré nezasahuje iba nechty a okolie, ale môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele. Bohužiaľ sú tieto alergie dlhodobo podceňované a nie veľa užívateliek umelých nechtov si ich dá do súvislosti práve s touto svojou vášňou. Navyše si môžete odniesť nepeknú komplikáciu v podobe oddeleného nechta od nechtového lôžka. Lámavé nechty a nepekné škvrny na nich sú to najmenej, čo si môžete týmto svojim koníčkom privodiť.

Samozrejme je tu prírodná cesta, ako pomôcť našim vlastným nechtom byť krajšími. Skvelým pomocníkom na posilnenie nechtov je vďaka vyváženému obsahu minerálov naša stará známa chlorella. Skúste tiež konzumovať viac červenej repy a jabĺk, zvýšte príjem cereálií, zeleniny, strukovín a kukurice. Skúste si napríklad uvariť kukuričné ​​špagety so skvelou paradajkovou omáčkou. Môžete tiež piť čaj z prasličky alebo žihľavy. Tým sa dostanete k prírodnému zdroju kremíka, ktorý je pre pevnosť nechtov najdôležitejší. Čaj zo žihľavy tiež čistí krv, žihľavové listy sú bohaté na triesloviny, kyselinu kremičitú, vitamíny a zlúčeniny železa, vápnika a draslíka. Pitím tohto čaju podporíte lepšiu funkciu metabolizmu, pomôžete zregenerovať pečeň, žlčník a tiež podporíte činnosť obličiek. Takže získate nielen pevnejšie a krajšie nechty, ale tiež potešíte svoje vnútorné orgány. Jedzte viac tekvicových a slnečnicových semienok. Zahoďte teda chemikálie, ktoré ničia vaše nechty a pustite sa do starostlivosti o ruky prírodnou cestou. Budete príjemne prekvapené!

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like