Ako liečiť opary na perách? Užitočné rady a tipy, ako s nimi zatočiť

Opar sa väčšinou objaví v tú najnevhodnejšiu chvíľu. Ako ho vyliečiť?

Opary vznikajú z nákazlivého vírusu herpes simplex. Niektorí ľudia sú proti vírusu imúnni, iní, naopak, veľmi náchylní. Opary sa im vytvárajú prakticky pri každej možnej príležitosti. Zvyčajne sa opary vyskytujú hlavne okolo úst. Tieto malé pľuzgieriky sú naplnené tekutinou, ktoré po čase praskajú.

Ako opary liečiť?

Jednou z možností je kúpiť si masť proti oparom. Pri včasnom použití vám môže mastička zničiť opar už v zárodku. Ak ucítite svrbenie v kútikoch úst, namažte si na postihnuté miesta masť obsahujúca dokozanolom. Využiť môžete tiež mastičky, ktoré obsahujú benzokaín alebo lidokaín. Aj tie pomáhajú pri bolesti a zabraňujú vytváraniu oparov. Niektoré mastičky môžu obsahovať aj alkohol, ktorý pľuzgiere vysušia a urýchlia hojenie.

Niektoré masti sú však zbytočne drahé a urýchľujú hojenie len málo.

Ako ďalšia možnosť sa ponúka chladivý obklad. Stačí navlhčiť a vyžmýkať utierku a priložiť na postihnuté miesto. Dá sa využiť aj sáčok naplnený ľadom. Obklad alebo ľad držte na opare cca 20 minút. Chlad zníži začervenanie a pomôže hojeniu.

Pri „chladení“ odporúčame priložiť medzi opar a sáčok ľadu suchú utierku. Pri priamom kontakte ľadu s pokožkou by mohlo dôjsť k odstráneniu kúsku kožného tkaniva.

Dôležité je tiež chrániť pery a pokožku. Opary vysušujú ústa a pery, preto je dobré použiť opaľovací krém alebo balzam na pery. Obsahujú totiž oxid zinočnatý. Vďaka tomu je oblasť premazaná a navyše je zamedzené ďalšie šírenie oparu. Využiť sa dá tiež hydratačný krém.

Niektorí z vás môžu použiť tiež domáce liečivá

Propolis vo forme mastičky. Väčšinou obsahuje táto mastička 3% propolisu. Znižuje dobu trvania a rozsah oparu.

Lokálny zinok v masti – tiež krém zo zinku znižuje dobu trvania oparu.

Dôležité je tiež poznať, kedy už na opary nestačíte sami a musíte vyhľadať lekára. O návšteve lekára uvažujte v prípade keď:

  • Máte iné zdravotné problémy súvisiace s oparmi a narúšajú vašu imunitu (HIV, autoimunitné ochorenie, chemoterapia).
  • Vaše príznaky sú stále a nemenia sa ani po dvoch týždňoch
  • Máte opary v oblastí očí

V týchto prípadoch vám doktor môže predpísať antiviriotiká ako sú:

Acyklovir
Valacyclovir
Famciklovir
Penciklovir

Nepodceňujte prevenciu. Než sa opary objavia, môžete cítiť brnenie, pálenie alebo svrbenie okolo úst a pier. Postihnuté miesto môže očervenieť alebo opuchnúť. Za 1-2 dni sa objavia pľuzgieriky, ktoré môžu prasknúť. Otvorenú ranku je potom nutné ošetriť a vyliečiť. Opar sa väčšinou hojí v rozmedzí 1-3 týždňov. Výnimočne však môže trvať liečba týždňov 6.

Telo najhoršie znáša prvé opary. Tie zvyčajne sprevádzajú horúčky, bolesti hlavy, ďasien alebo bolesti v krku. Každý ďalší opar už má potom miernejší priebeh.

Dobré je tiež vedieť, čo za oparom stojí. Môže za to celosvetovo rozšírený vírus herpes simplex (HSV). Tento vírus má dve verzie. HSV-1, ktorý spôsobuje opary a pľuzgiere okolo úst, šíri sa dotykom s pokožkou pri bozkávaní, zdieľaní riadu alebo okuliarov. HSV-1 nie je vo väčšine nebezpečné. Ak však máte oslabenú imunitu, riskujete vážnejšie komplikácie. Opar sa môže rozšíriť po celom tele a hrozí napríklad aj oslepnutie. HSV-2 vytvára opary v oblasti genitálií.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like