Ako dlho vydrží Koronavírus na oceli či plastoch? Vedeli ste, že sa môže sa prenášať na vzdialenosť až…

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vo štvrtok oznámilo, že zisťuje, ako dlho vydrží nový koronavírus SARS-CoV-2 na rôznych povrchoch, s cieľom odhaliť jeho mieru infekčnosti.

 

Výsledky boli najprv zverejnené v odbornom periodiku New England Journal of Medicine a vo štvrtok ich priniesol nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Ich cieľom bolo zistiť, ktoré povrchy sú najviac náchylné a môžu spôsobiť rozšírenie vírusu na nové kontaktné osoby. Ako sa ukázalo, pôvodca ochorenia Covid-19 je z tohto hľadiska porovnateľný s pôvodcom epidémie SARS (ťažkého akútneho respiračného syndrómu) z roku 2003 nazvaného SARS-CoV-1.

Oba vírusy majú totiž podobnú dobu aktivity v aerosóloch, ktoré sa do okolitého vzduchu rozptyľujú napríklad kýchaním a kašľom. Približne rovnakú dobu sa oba vírusy udržia aj na oceľových plochách či na polypropéne. Na lepenke a iných druhoch kartonáží sa vírus zase udrží 24 hodín, čo je výrazne viac ako vírus SARS-CoV-1, ktorý bol na týchto povrchoch odolný maximálne osem hodín.

 

Nový koronavírus sa udrží :

na povrchu ocele 72 hodín

a na umelohmotných materiáloch 72 hodín

Na lepenke sa udrží 24 hodín

v aerosóloch a vo vzduchu 3 hodiny

 

Nový typ koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa môže prenášať na vzdialenosť až 4,5 metra.

 

 

Odborníci zdôrazňujú, že si máme umývať a dezinfikovať ruky a pohybovať sa po čerstvom vzduchu.

Centrum pre ochranu a prevenciu pred ochoreniami predstavilo jasný postup umývania rúk. Prvým krokom je navlhčiť si ruky čistou (studenou alebo teplou vodou). Následne by sme mali vypnúť kohútik a naniesť si na dlane mydlo.

Ďalej by sme krúživým pohybom mali vtierať mydlo na jednu dlaň a potom na druhú. Potom by sme nemali zabudnúť na medziprstový priestor a články prstov. Osobitne sa odporúča dôkladne vyčistiť palec a rotačným pohybom opätovne aj dlane.

 

 

Ako si vytvoriť Rúško na tvár doma:

 

 

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

PRIDAJTE SA K NÁM!

You Might Also Like