Ak trpíte fibromyalgiou, telo vás varuje týmito 7 SIGNÁLMI a rozhodne by ste to nemali ignorovať

Fibromyalgia je ochorenie svalov, kĺbov a väzivových tkanív. Postihuje 2-8% svetovej populácie a môže sa objaviť v každom veku. Fibromyalgia je častejšia u žien ako u mužov. Vzhľadom k tomu, že príznaky tejto choroby sa podobajú bežným každodenným chorobám a neduhom, ľudia často ani nepostrehnú, že sú znamením niečoho vážnejšieho.

Časom sa fibromyalgia zhoršuje natoľko, že môže vážne ohroziť kvalitu osobného i pracovného života človeka. Ľudia s fibromyalgiou majú veľké množstvo príznakov, ktoré sa často u každého líšia. My sme si pre vás dnes pripravili 7 príznakov, ktoré sú pre túto chorobu typické, a ktoré by ste rozhodne mali poznať.

Trvalá bolesť celého tela

Časti tela môžu bolieť pri dotyku alebo ľahkom stlačení, pacientov s fibromyalgiou zvyčajne bolí oblasť okolo kľúčnych kostí, hornej časti hrudníka, zadná časť krku, stred ramien, horná časť chrbta, horná a stredná časť zadku.

Únava

Pretrvávajúca únava je ďalším kľúčovým príznakom tejto choroby. Únava je jednou z najčastejších sťažností pacientov s touto chorobou. Na rozdiel od bežnej únavy, ktorá môže byť opísaná ako stav vyčerpania, únava súvisiaca s fibromyalgiou je sprevádzaná pocitmi depresie a často aj vyhýbaním sa sociálnej interakcii.

Poruchy spánku

Ľudia s fibromyalgiou majú problémy so zaspávaním, a keď konečne zaspia, tak majú problémy si zdravý spánok udržať a prebúdzajú sa s pocitom nevyspatosti a bez energie. U pacientov s fybromyalgiou na jednej strane bolesť zabraňuje spánku, a na druhej strane nedostatok spánku bolesť zvyšuje.

Zmyslové preťaženie

Ľudia, ktorí trpia fibromyalgiou, sú často citliví na nízke teploty, hluk, jasné svetlo aj pohyb. V skutočnosti je tento komplex poruchou spojenou s vyššou chemickou citlivosťou (sú precitlivení na niektoré chemické látky a vône).

Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivé čreva je gastrointestinálna porucha, ktorá sa prejavuje hnačkami, zápchou a bolesťami brucha. Je častejšia u žien ako u mužov. Syndróm dráždivého čreva a fibromyalgia sa často vyskytujú spoločne. Je pravdepodobné, že ak máte jeden z problémov, pravdepodobne máte aj ten druhý.

Problémy s pamäťou a koncentráciou

V súvislosti s týmto problémom sa objavilo spojenie „Fibre hmla“ alebo mentálna hmla, ktorá sa tvorí v myslení pacientov s fibromyalgiou, a ktorá im bráni sa sústrediť a pamätať si veci. Pacienti zabúdajú, pletú sa im mená a ďalšie podrobnosti.

Ranná stuhnutosť

Ak trpíte vyššie uvedenými príznakmi a prebúdzate sa s pocitom stuhnutých kĺbov a svalov, čo vám znemožňuje sa pohnúť z postele, môžete trpieť fibromyalgiou. Ranná stuhnutosť bola identifikovaná ako spoločný symptóm u pacientov s fibromyalgiou. Ranná stuhnutosť nadväzuje na nekvalitný spánok a neustále bolesti celého tela.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like