Ak trpíte bolesťou hlavy pri zmene počasia, mali by ste zbystriť pozornosť!

Ľudské telo žije v prostredí, ktorému sa skôr či neskôr prispôsobuje. Telo reaguje odlišne na rôzne podnety – zmena atmosférického tlaku, zvýšenie alebo zníženie teploty, intenzita slnečného žiarenia či zmena vlhkosti.

 

Prečo nám stúpa tlak

Hoci je počasie v poslednej dobe čoraz viac premenlivejšie, jeho vplyv na naše telo je oveľa menší, ako sa vo všeobecnosti predpokladá.

Väčšina problémov spojených s meteosenzitivitou je pritiahnutých za vlasy a my vám vysvetlíme prečo.

  1. Počasie sa mení – tlak stúpa

V skutočnosti zmena atmosférického tlaku a magnetických búrok nemajú na krvný tlak žiaden podstatnejší vplyv. Na to, aby bol vplyv zmeny počasia viditeľný na našom tele, by podmienky museli byť ďaleko od normálu, napríklad také horolezectvo.

Navyše, zvýšený krvný tlak nespôsobuje žiadne ťažkosti. Nebolí z neho hlava ani sa kvôli tomu nevyskytuje horúčka. Príčinou bolesti hlavy môže byť každodenný stres pri ktorom krvný tlak stupne na jeho pozadí.

  1. Počasie sa mení – príde depresia

Diagnóza depresie je určená v prípade vedľajších symptómov ako nespavosť, dlhodobá únava, podráždenosť.

Ak sa pri oblačnom počasí cítite depresívne a na druhý deň ste pripravený vzlietnuť na krídlach inšpirácie, netrpíte depresiou. Štúdie ukázali, že počasie dokáže naozaj ovplyvniť našu náladu, ale nie naše duševné zdravie.

  1. Počasie sa mení – bolesti kĺbov

V skutočnosti medzi týmito javmi neexistuje žiadna spojitosť. Kĺby môžu bolieť aj keď je vonku pekne a naopak pri daždi nemusia bolieť vôbec. Niektorí ľudia si aj napriek tomu myslia, že to spoločne súvisí, ale je to skutočne nezvyčajné.

  1. Počasie sa mení – bolesti starých zranení

Existuje teória o vývoji mierneho zápalu v mieste starého zranenia ešte pred zmenou počasia k horšiemu. Údajne sú nervy podráždené a tým vznikajú bolesti po starých zraneniach. Mnoho ľudí sa pred dažďom sťažuje na bolesti v miestach starých zlomenín kvôli zmene tlaku. Avšak tlak v lietadlách je dokonca nižší, ako v búrkovom ovzduší a u cestujúcich neboli pozorované masívne sťažnosti na bolesti.

Na druhej strane sa nevyvracia, že počasie dokáže skutočne ovplyvniť naše zdravie.

  1. Bolesť hlavy

Najmä migrény! Jedná sa o ostrú bolesť v nedej časti hlavy, ktorá je sprevádzaná nevoľnosťou a svetloplachosťou. Migrénu môžu vyvolať odlišné spúšťače – hlad, vietor, silné slnko alebo prenikavý zápach.

  1. Astma

Ak astmatický záchvat vyvoláva u ľudí značnú fyzickú záťaž, chladný a suchý vzduch môže ich situáciu ešte zhoršiť.

  1. Krvácanie z nosa

Studený vzduch a nízka vlhkosť vysušuje sliznicu nosovej dutiny, následkom čoho sa stenčuje, a aj najmenšie podráždenie môže vyvolať krvácanie.

  1. Intolerancia teplotných extrémov

Ľudia môžu prudko reagovať pri určitých druhoch ochorenia na teplo či chlad. Napríklad, s anémiou je človeku omnoho väčšia zima ako ostatným. Pri takej menopauze alebo poruche úzkosti aj mierny nárast tepla dokážu niesť ťažko.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like