Ak sa na 2 minúty zastavíte a prečítate si nasledujúci článok, môže vám to zachrániť život

Predstavte si, že idete domov neskoro v noci. Máte za sebou ťažký deň, ste unavený, frustrovaný a na ulici celkom sám. V širokom okolí niet živej duše a dokonca aj váš telefón je vybitý, ako naschvál.

Zrazu máte pocit bolesti v oblasti hrudníka, ktorá smeruje do ramena a čeľuste. Najbližšia nemocnica je ďaleko. Hoci viete, ako podať prvú pomoc, nikto vám ale nepovedal, ako urobiť masáž srdca sebe samému…

Čo robiť, ak vás postihne srdcový infarkt a okolo vás nie je nikto, kto by vám pomohol? V nasledujúcom článku sa dozviete o všetkom, čo vám zachráni v život v tejto zložitej situácii.

Srdcový infarkt nastáva v časti srdcového svalu kvôli nedostatočnému prietoku krvi. Najčastejším dôvodom tohto stavu je stres. Prvým symptómom je bolesť na hrudníku, ktorá sa postupne rozširuje do oblasti krku, rúk a niekedy brucha. To všetko je sprevádzané aj ďalšími príznakmi: kašeľ, závrate, dýchavičnosť, pocit strachu, nevoľnosť, studený pot na tvári a zvracanie.

Do okamihu, kým človek stratí vedomie, ostáva len pár minút. Následne potom začne vaše srdce byť nepravidelne a cítite, že strácate vedomie. Ešte pred tým si musíte čím skôr privolať sanitku. Ak pri sebe nemáte telefón, pokúste sa dostať do nemocnice sami – najskôr je ale potrebné, aby ste stabilizovali svoj zdravotný stav a získali tak drahocenný čas.

V tomto prípade vám pomôže aktívny, energický kašeľ. Skôr, ako začnete kašľať, zhlboka sa nadýchnite. Kašeľ by mal byť výrazný, predĺžený a opakujúci sa každé 2 sekundy. Vďaka tomu bude krv cirkulovať a pľúca sa naplnia kyslíkom. Pokračujte až dovtedy, kým k vám nepríde prvá pomoc alebo nebudete cítiť, že rytmus srdca sa vracia do normálu.

Najlepšie urobíte, ak si sadnete alebo ľahnete, majte však na pamäti, že vaša hlava by mala byť vyvýšená. Uvoľnite krk od šálov či kravát, dýchajte zhlboka a buďte v pokoji. Panika môže celú situáciu len zhoršiť.

Môžete užiť 0,25 g aspirínu a 0,5 mg nitroglycerínu – znížia tlak a zabránia upchatiu tepien. Nedávajte si však viac, aby ste váš stav nezhoršili. Neužívajte ani iné tabletky na srdce, pretože je možné, že obsahujú kofeín, čo je v tomto prípade kontraindikované. Všetky tieto rady by vám mali pomôcť stabilizovať váš stav do príchodu záchranky.

Určite budete súhlasiť s tvrdením, že je lepšie chorobám predchádzať ako ich liečiť. To isté platí aj o infarkte. Zabezpečiť to, aby sa to nestalo, nemusí byť až také náročné.

Podľa American Heart Association je dôležité, aby ste „poznali svoje čísla“. Človek by mal vedieť o takých ukazovateľoch svojho zdravia akými sú krvný tlak, hladina cukru a cholesterolu v krvi. Je dobré, aby boli kontrolované s určitou periodicitou. V prípade, že sú tieto hodnoty príliš vysoké, je načase zmeniť životný štýl.

Mali by ste sa viac hýbať, vzdať sa zlých návykov, dodržiavať stravu s nízkym obsahom tukov a pridať do jedálnička viac zeleniny a ovocia.

Existujú ale rizikové faktory, ktoré neviete ovplyvniť – vek a dedičnosť. Preto ak máte problémy so srdcom, nikdy nezabúdajte na vaše tabletky a nechávajte si ich vždy na dosah ruky.

Zdieľajte tieto dôležité informácie aj s vašimi priateľmi a rodinou. Nikdy neviete komu to môže zachrániť život!

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like