Ak máte túto krvnú skupinu, buďte opatrní! Je najviac ohrozená koronavírusom!

Vedci, ktorí skúmajú nový koronavírus Covid-19, prišli so zaujímavým zistením. V prípade, že máte túto krvnú skupinu, mali by ste si dávať veľký pozor.

 

Vedci z čínskych laboratórií vo Wu-chane a Šen-čene však prišli aj na ďalší zaujímavý poznatok. Na vzorke 2 173 nakazených pacientov podľa ScienceFocus skúmali, ktorá krvná skupina u nich prevládala. Z vedeckých zistení vyplýva, že až 41 percent nakazených malo krvnú skupinu A, kým bežnú skupinu O len 25 percent pacientov. Rovnako odhalili, že aj zo skúmaných 206 obetí koronavírusu malo až 85 percent krvnú skupinu A.

Potvrdili tak, že práve ľudia so skupinou A sú viac náchylní na nebezpečný vírus, ktorý sa u nich prejavuje aj ťažšími symptómami ako u ľudí s iným krvnými skupinami. Upozorňujú, že títo obyvatelia potrebujú zvýšenú ochranu a starostlivosť.

Zároveň dodávajú, že ľudia skupiny A nemajú dôvod panikáriť: “Ak máte krvnú skupinu A, nie je dôvod na paniku. Neznamená to, že sa stopercentne nakazíte. Tak isto ak ste skupina 0, neznamená to, že ste úplne v bezpečí. Stále si musíte umývať ruky a dodržiavať nariadenia úradov,” uvádzajú so slovami, že čakajú na potvrdenie výskumu ďalšími vedcami.

 

“Ľudia s krvnou skupinou A by mohli potrebovať zvlášť zosilnené prostriedky osobnej ochrany, aby sa znížila pravdepodobnosť infikovania,” napísali vedci na čele s Wangom Sin-Kuan z centra pre výskum z nemocnice Song-nan na univerzite vo Wu-chane.

 

Podľa vedúceho tímu potrebujú pacienti s krvnou skupinou A súčasne tiež agresívnejší liečbu, uviedol šéf vedeckého tímu pre South China Morning Post.

Kao Jing-taj, výskumník zo State Key Laboratory of Experimental haematology v severočínskom Ťan-jine, ktorý sa na štúdii nepodieľal, povedal pre rovnaké médium, že štúdia by mohla presvedčivejšia na väčšej vzorke pacientov.

Hoci podľa neho vzorka nie je najmenšia, celosvetovo sa v súčasnosti eviduje na 180 000 infikovaných jedincov. Podľa neho ďalším úskalím štúdie je absencia jasného vysvetlenia tohto javu.

V Českej republike je najčastejšie zastúpená krvná skupina A (42 percent), 0 (39 percent), B (15 percent) a AB (4 percentá), ako uvádza primárka Eva Linhartová z FN v Motole.

Na svete je najčastejší krvný typ 0, ale v niektorých oblastiach (napríklad vo Švédsku a Nórsku) je najbežnejší typ práve A. Typ AB je najmenej častý.

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Zdroj: sciencefocus.com

 

 

You Might Also Like