Ak máte na nechtoch biele prúžky, môže to znamenať toto

Na ruky sa pozeráme každý deň. Staráme sa o ne, o nechty a nanášame krém. Je dobré si však všímať toho, ako vyzerajú. Nižšie nájdete 5 najčastejších problémov s nechtami, ktoré môžu signalizovať zdravotné problémy.

1. Rozštiepené nechty

Môže to byť príznak ochorenia pľúc, pečene, problémy s krvným obehom alebo aj HIV.

2. Horizontálne prúžky

Ak si všimnete horizontálnych prúžkov, môže to signalizovať, že ste nedávno mali horúčku. Tieto prúžky sú bežné aj u pacientov po chemoterapii. Môže to byť tiež príznakom nedostatku zinku alebo abnormálne hladiny cukru v tele.

3. Ploché nechty

Ak sú vaše nechty natoľko ploché, že sa na nich udrží kvapka vody, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o nedostatok železa. Môže to byť tiež príznakom nadbytku toxínov v tele.

4. Horizontálne biele prúžky

Väčšinou sa jedná o problémy s obličkami alebo pečeňou.

5. Biele ploché nechty

Najčastejšie sa vyskytujú u pacientov, ktorí trpia na závažné ochorenie pečene, HIV alebo cukrovku. Nie vo všetkých prípadoch sa ale musíme obávať. S rastúcim vekom sú nechty svetlejšie a ak táto zmena nie je drastická, netreba sa ničoho obávať.

Zaujímavé, koľko sa toho môžeme naučiť pri obyčajnom pohľade na nechty, nemyslíte? Ak máte akékoľvek pochybnosti, poraďte sa s lekárom. Zdieľajte tento zaujímajú článok s rodinou a priateľmi – môže im pomôcť!

You Might Also Like