Ak máte na nechtoch biele prúžky, môže to znamenať toto

Na ruky sa pozeráme každý deň. Staráme sa o ne, o nechty a nanášame krém. Je dobré si však všímať toho, ako vyzerajú. Nižšie nájdete 5 najčastejších problémov s nechtami, ktoré môžu signalizovať zdravotné problémy.

 

1. Rozštiepené nechty

Môže to byť príznak ochorenia pľúc, pečene, problémy s krvným obehom alebo aj HIV.

2. Horizontálne prúžky

Ak si všimnete horizontálnych prúžkov, môže to signalizovať, že ste nedávno mali horúčku. Tieto prúžky sú bežné aj u pacientov po chemoterapii. Môže to byť tiež príznakom nedostatku zinku alebo abnormálne hladiny cukru v tele.

3. Ploché nechty

Ak sú vaše nechty natoľko ploché, že sa na nich udrží kvapka vody, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o nedostatok železa. Môže to byť tiež príznakom nadbytku toxínov v tele.

4. Horizontálne biele prúžky

Väčšinou sa jedná o problémy s obličkami alebo pečeňou.

5. Biele ploché nechty

Najčastejšie sa vyskytujú u pacientov, ktorí trpia na závažné ochorenie pečene, HIV alebo cukrovku. Nie vo všetkých prípadoch sa ale musíme obávať. S rastúcim vekom sú nechty svetlejšie a ak táto zmena nie je drastická, netreba sa ničoho obávať.

Zaujímavé, koľko sa toho môžeme naučiť pri obyčajnom pohľade na nechty, nemyslíte? Ak máte akékoľvek pochybnosti, poraďte sa s lekárom.

 

Zdieľajte tento zaujímajú článok s rodinou a priateľmi – môže im pomôcť!

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like