9 najhorších bolestí, ktoré môže človek zažiť a ktoré sú tak neznesiteľné, že môžu skončiť samovraždou.

Bolesť je jasným signálom kedy nám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Vďaka bolesti dokážeme rozpoznať ako ďaleko môžeme s našim telom zájsť.

 

Je to ako keď sa popálite, keby vás to nepálilo, nechali by ste ruku v ohni a ruka by vám zhorela. Preto pri pocite popálenie telo vyšle do mozgu signál, že to bolí a vy viete, že máte ruku odtiahnuť. Bolesťou sa telo akoby chránilo.

Avšak existujú rôzne druhy bolestí, od tých malých a krátko trvajúcich až po tie silné, intenzívne a dlho trvajúce bolesti. Bolesti, môžu byť aj chronické, to sú tie, ktoré sa každodenne opakujú.

Samozrejme každú bolesť treba riešiť, telo sa nám snaží naznačiť, že s niečim bojuje. Preto treba hneď konať.

V dnešnom článku vám prinášame 9 najhorších bolestí, ktoré môžete zažiť a ktoré sú tak silné, že niekedy máte aj chuť to ukončiť.

Infarkt

Pokiaľ dostanete infarkt, ste ešte jedeným zo šťastlivcov, pokiaľ vyviaznete živý. Bolesť sa v prípade infarktu sústredí na stred hrudníka, zvyčajne je opisovaná ako stiahnutie alebo pocit ťažkosti, ktorý je taký príšerný, že vďaka nemu môže celý organizmus zlyhať. Bolesť sa môže javiť ako naozaj zlé zažívacie ťažkosti, prípadne sa môže preniesť do čeľuste, krku, chrbta, rúk alebo brucha. Pokiaľ vznikne podozrenie na to, že by niekoho mohol postihnúť infarkt, je nutné okamžite volať pohotovosť.

Rakovina

Väčšina ľudí, ktorí trpia rakovinou vo vysokom štádiu, zažívajú veľké bolesti, či už zo samotného nádoru, alebo nežiadúcich efektov liečby tohto ochorenia, či už chemoterapiou alebo ožarovaním. Aj keď býva bolesť veľmi nemilosrdná, nemusí to nutne znamenať, že ochorenie sa zhoršuje. Aj veľmi malý nádor, ktorý tlačí na isté nervové zakončenia, môže spôsobovať obrovskú agóniu, zatiaľ čo veľký a nebezpečný nádor môže spôsobovať malú, alebo dokonca žiadnu bolesť. Bolesť z rakoviny sa môže líšiť, pocitovo, dĺžkou trvania alebo intenzitou. Je to individuálne, no zároveň je bolesti veľmi ťažké zabrániť aj v prípade pravidelného užívania predpísaných liekov proti bolesti.

Obličkové kamene

Pokiaľ niekoho zasiahnu obličkové kamene, je vysoko pravdepodobné, že bolesť bude naozaj otrasná. Taktiež je opisovaná ako náhla a nárazová, nesmierne ostrá, a to v nižšej časti chrbta alebo na boku brušnej dutiny, niekedy sa dokonca objaví aj v slabinách. Bolesti môžu trvať hodiny, no prichádzajú v rôznych intervaloch, ktoré môžu obsahovať aj prestávky. Bolesť sa zvyčajne objaví uprostred noci a býva tak nepríjemná, že vo väčšine prípadov donúti pacienta, aby okamžite navštívil pohotovosť. V skutočnosti sú však tieto kamene väčšinou tak malé, že sa dajú aj vymočiť a práve vtedy prestáva bolesť ihneď ako sa ich telo zbaví.

Pásový opar

V skutočnosti sa to nezdá, teda minimálne pre ľudí, ktorí s pásovým oparom alebo herpesom nemajú skúsenosti. V skutočnosti však ide o celkom bežný problém, avšak veľmi nepríjemný a zároveň aj jeden z najbolestivejších. Za jeho vznikom stojí rovnaký vírus ako ten, ktorý má na svedomí kiahne. Bolesť, ktorú spôsobuje, je charakterizovaná ako brniaca a pálivá, zvyčajne zasiahne len jednu časť tela, avšak môže mať naozaj škaredé rozmery. Bolesť môže byť natoľko intenzívna, že jemný dotyk dokáže spôsobiť bodavý pocit trvajúci celé minúty.

Clusterova bolesť hlavy

Táto diagnóza sa dá prirovnať k predstave, že by ste museli zažívať pôrod každý deň aspoň dvakrát po dobu dvoch týždňov. Clusterova bolesť hlavy sa tiež nazýva samovražedná bolesť hlavy, pretože dokáže byť natoľko zničujúca, že niektorých svojich pacientov doviedla až k tomuto krajnému riešeniu. Bolesti prichádzajú veľmi náhle bez akéhokoľvek varovania a objavujú sa najmä v oblasti očí. Ich trvanie môže byť od pätnástich minút až po tri príšerné hodiny a viac. Táto diagnóza je známa ako najhoršia bolesť hlavy, dokonca horšia než akékoľvek štádium migrény.

Zlomené kosti

Veľmi zvyčajný problém, ktorý sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Tento problém je známy ako fraktúra a najčastejšími prípadmi sú polámané kotníky, bedrá, ruky a taktiež zlomeniny nosa. Pokiaľ je zlomenina len malá, je možné, že človek nepociťuje žiadnu bolesť, ale vo všeobecnosti ide o veľmi bolestivé zranenie, a to najmä v prípade, že sa snažíte postihnutou časťou hýbať. Zlomené kosti sa môžu vyliečiť aj samé, ale vo väčšine prípadov musia byť narovnané alebo zafixované do istej pozície. Pravidlo, ktoré platí je, že čím ste starší a čím väčšia je zlomenia, tým dlhšie trvá jej celkové zahojenie.

Artritída

Ľudia s artritídou zvyčajne trpia bolesťami kĺbov v bedrách, kolenách, zápästiach alebo prstoch. Bolesť môže prísť veľmi nárazovo a často sa spája aj s bolesťami svalov a stuhnutím jednotlivých kĺbov. Hovoriac o liečbe artritídy je úplne jedno akým typom jednotlivec trpí, dôležité je neustále precvičovanie končatín. Typ cvičenia, ktorý najviac prospieva postihnutej oblasti zvyčajne vyberá lekár alebo fyzioterapeut.

You Might Also Like