9 dôležitých príznakov hormonálnej nerovnováhy, ktoré škodia vášmu celkovému vzhľadu

Rast a vývoj ľudského tela veľmi závisí od funkcie hormónov. Tieto malé signálne molekuly sú zodpovedné za našu náladu, emócie, správanie a dokonca aj náš vzhľad.

Roozhodli sme sa zistiť najčastejšie príznaky hormonálnej nerovnováhy, ktoré môžu ovplyvniť váš vzhľad. Ak máte podozrenie, že máte niektoré z týchto príznakov, ihneď sa poraďte so svojim lekárom.

#9. Akné

Vypuknutie akné môže byť výsledkom nesprávnej starostlivosti o pleť, nevyváženej stravy alebo menštruačného cyklu. Avšak ak sa akné stalo vaším stálym spoločníkom, je to pravdepodobne príznakom hormonálnej poruchy.

#8. Nadváha

Mnohí ľudia zápasia so svojou váhou po celý svoj život, odolávajú túžbe na jedlo a venujú sa športu; iní sú štíhli bez akejkoľvek mimoriadnej námahy. Problémy súvisiace s hormónmi sú s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou tejto nespravodlivosti.

#7. Únava

Chronická únava môže byť znamením, že vaše hormóny nie sú v rovnováhe. Dokonca aj tí, ktorí majú 8 hodinový spánok, môžu neustále vyzerať unavení. Príčinou môže byť vysoká hladina progesterónu. Jednoduchý krvný test vám pomôže zmerať koncentrácie progesterónu v krvi.

#6. Potenie

Nadmerné potenie nie je vždy spojené s hormonálnymi poruchami. Musíte však skontrolovať hladiny hormónov v prípade, ak je potenie sprevádzané náhlymi návalmi horúčavy.

#5. Tmavé kruhy pod očami

Žiaden krycí krém vám nepomôže zakryť tmavé kruhy pod očami, ak spíte len 3 hodiny denne. Spánok sa často javí ako nedostupný luxus, keď vaše hormóny skáču hore a dole. Chronická nespavosť môže byť dôsledkom nedostatku testosterónu u mužov a progesterónu u žien.

#4. Depresia

Depresia môže byť ďalším príznakom hormonálnej nerovnováhy. Úzkosť a depresia sa môžu vyskytnúť tesne pred ženským menštruačným cyklom, počas tehotenstva a pri menopauze. V prípade častých úzkostných záchvatov sa porozprávajte s endokrinológom.

#3. Zmeny prsníkov

Nízka hladina estrogénu môže spôsobiť, že vaše prsné tkanivo bude menej husté. Vysoká hladina tohto hormónu môže spôsobiť hrudky alebo cysty. Ak spozorujete zmeny prsníkov alebo máte pocit, že máte hrudku v prsníku, neodkladajte konzultáciu s lekárom.

#2. Vypadávanie vlasov

Nadmerné vypadávanie vlasov je jedným z najčastejších príznakov hormonálnej nerovnováhy. Aj keď najlepšie šampóny nepomáhajú k zníženiu množstva vlasov, ktoré zostali na vašom hrebeni, mali by ste si dať testovať vaše hladiny hormónov.

#1. Nadmerné ochlpenie

Zatiaľ čo niektoré ženy sa snažia zastaviť vypadávanie vlasov, iné hľadajú spôsoby, ako sa ich zbaviť. Tmavé vlasy na prsiach, tvári, rukách alebo iných častiach tela, kde vlasy normálne chýbajú alebo sú minimálne, môžu naznačovať, že existujú vážne hormonálne problémy.

Ako upraviť hormonálnu nerovnováhu?

Hormonálna rovnováha ľudského tela je veľmi jemná a môže sa ľahko narušiť. Nerovnováha sa môže vyskytnúť prirodzene v dôsledku zmien v tele alebo v prostredí. Môže tiež naznačiť, že existujú vážne problémy s exokrinnými a endokrinnými orgánmi. Endokrinológovia, ktorí sa špecializujú na túto oblasť, pomôžu vyrovnať hladiny hormónov.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

ZDROJ:BRIGHTSIDE

 

You Might Also Like