8 signálov, že trpíte intoleranciou na lepok, ktoré každý ignoruje

Neznášanlivosť lepku je v poslednej dobe stále viac skloňované slovné spojenie. Ako si mnoho ľudí môže myslieť, neznášanlivosť lepku nie je potravinová alergia a neznamená celiakiu. Skôr je to stav čreva, ktorý môže mať negatívny vplyv na celkový životný štýl.

Podľa Food Renegade nestrávený lepok (najmä pšenica a iné obilniny) je v črevách telom považovaný za cudzí predmet, ktorý dráždi črevá a mikroklky na stene tenkého čreva. Pozrite sa na 8 bežných príznakov neznášanlivosti lepku, samozrejme tieto môžu znamenať aj niečo iné avšak ak ich pociťujete už dlhšie bez zjavnej príčiny, určite zvážte návštevu lekára a informujte sa.


bolesť brucha
Ako sa hovorí načúvajte svojim črevám. Zažívacie problémy sú možno najvýraznejšou známkou neznášanlivosťou lepku. Potom, čo zjete potraviny obsahujúce lepok, môžete najpravdepodobnejšie zažívať plynatosť, nadúvanie, hnačku alebo zápchu. Poškodenie sliznice tenkého čreva v dôsledku konzumácie potravín obsahujúcich lepok, môže viesť k zlému vstrebávaniu minerálov, vitamínov a iných výživných látok z jedla, ktoré jete.

závraty
Mnoho ľudí s neznášanlivosťou lepku zažívajú zahmlievanie pred očami
dezorientáciu a podivný pocit, že stratili rovnováhu.

striedanie nálad
Ak vaše črevá nie sú spokojné s potravinami, ktoré jete, potom váš mozog tiež nebude nespokojný. Ľudia s neznášanlivosťou lepku často pociťujú nevysvetliteľne podráždenosti, úzkosti, alebo rozrušenie.

chronická migréna
Bolesti hlavy sú bežné pre osoby s neznášanlivosťou lepku. Aj keď to nie je spojené s jedným špecifickým typom bolesti hlavy, zvyčajne sa vyskytuje v intervale 30 až 60 minút po jedle. Časté migrény môžu tiež viesť k rozmazanému videniu a bolestiam okolo očných jamôk.

svrbenie kože
Pri problémoch čreva spracovať lepok, dochádza k zápalu, ktorý sa môže navonok „odhaliť“ cez kožu. To je dôvod, prečo je citlivosť na lepok často spojený s kožnými ochoreniami, ako sú ekzémy a lupienka. Imunitný systém reaguje na tráviaci systém tým, že vytvorí protilátky, ktoré môžu spôsobiť suchú, a svrbiacu pokožku.

fibromyalgia
Fibromyalgia je chronické ochorenie, ktoré postihuje väčšinou ženy a spôsobuje rozšírené bolesti svalov, šliach a väzov. Podľa mnohých odborníkov môže odstránenie alebo aspoň zníženie konzumácie lepku mať za následok zmiernenie bolestí pri fibromyalgii

chronická únava
Cítite sa unavení, dokonca aj keď si doprajete 8-9 hodinový spánok? Aj to môže signalizovať, že neznášate lepok. Vaše telo je vždy zapálené a vynakladá svoju energiu na snahu vysporiadať sa s nežiaducimi proteínmi lepku, vaša energia sa minie oveľa rýchlejšie, než je zvyčajne.

Intolerancia na laktózu
Obe intolerancie majú podobné príznaky a je pravdepdobné, že ak trpíte intoleranciou na laktózu, tak neznášanlivosť na lepok nebude ďaleko.

Nezabudnite článok zdielať so svojimi priatelmi aj na facebooku!

You Might Also Like