7 zaujímavých faktov o káve, ktoré vás donútia spraviť si aspoň jednu šálku tohto nápoja

Beethoven si každý deň pripravoval kávu zo 60 zrniečok, Voltaire pil až 50 šálok kávy denne a dožil sa 83 rokov. Žeby závislosť na káve nebola taká hrozná?

Objavili sme 7 dôvodov, prečo by ste si mohli práve teraz dať šálku kávy. Ako bonus nájdete recept na čerstvý kávový letný koktail.

#7. Podporuje činnosť a výkonnosť mozgu

Nie je žiadnym tajomstvom, že káva zlepšuje našu pozornosť a koncentráciu, no to nie je všetko. Káva s cukrom vás môže zmeniť na malého génia, pretože kombinácia glukózy a kofeínu aktivuje isté centrá v mozgu. Napriek tomu sa neodporúča piť kávu na prázdny žalúdok, pretože to bude mať pravdepodobne opačný efekt.

#6. Zvýšenie tlaku

Šálka kávy vám môže pomôcť v prípade, že máte nižší tlak. Neodporúča sa to však ľuďom, ktorí trpia tachykardiou, pretože káva zvyšuje pulz. Na druhej strane hypertenzívni pacienti, môžu piť kávy koľko chcú, pretože ich telo si na to zvykne a na chvíľu prestane reagovať zvyšovaním krvného tlaku.

#5. Lepšia imunita

Podľa vedcov z viacerých krajín znižuje pitie kávy riziko predčasnej smrti. Káva totiž stimuluje imunitný systém, robí nás zdravšími a silnejšími. Káva tiež podporuje činnosť pečene, srdca a tráviaceho systému. Myslite však na to, že sa bavíme o mletej zrnkovej káve, nie o instantnej, ktorá obsahuje rôzne pridané látky, a tie rozhodne nie sú zdravé.

#4. Liek na bolesť hlavy

Kofeín v prírodnej kvalitnej káve môže pomôcť pri bolestiach hlavy a migréne. Ale je stále neporovnateľný s liekmi proti bolestiam. Tieto látky sú účinnejšie, pretože často obsahujú samotný kofeín, čo zvyšuje účinnosť všetkých ostatných zložiek o 40%.

#3. Znižuje stres a depresiu

Káva je úžasná ako protistresová látka, pretože v našom tele zvyšuje dopamín a serotoín, ktoré spúšťajú dobrú náladu. Jeden pohár, či dokonca len vôňa kávy, upokojí vaše nervy. Okrem toho kofeín stimuluje centrálny nervový systém a pomáha bojovať s depresiou. Tento efekt má len kofeín z kávy, ten, ktorý sa nachádza v čokoláde, nápojoch či v čaji, nestimuluje centrálny nervový systém dostatočne efektívne.

#2. Lepšia pamäť

Stimulátory obsiahnuté v káve zlepšia nielen vašu náladu a produktivitu, ale aj vašu pamäť. A funguje to nielen na vašu krátkodobú, ale aj na dlhodobú pamäť.

#1. Znižuje vašu váhu

Sny o chudnutí sa pomocou kávy môžu stať realitou. Káva pomáha pri zhadzovaní kilogramov tak, že zvyšuje množstvo hormónu leptín. Ak ho máte v tele menej, telo si ukladá tuk do zásoby. Samozrejme, že len pitie kávy vám nezabezpečí štíhlu líniu. Dôležitá je aj zdravá strava a cvičenie.

BONUS

Na svete je veľa receptov na ľadovú kávu. Existujú však aj veľmi jednoduché spôsoby, ako si ju pripraviť.

  • Pripravte si svoju obľúbenú kávu.
  • Nechajte ju vychladnúť a potom ju nalejte do nádobky na ľad, ktorú umiestnite do mrazničky.
  • Tieto kávové kocky pridajte do pohára s mliekom.
  • Najjednoduchší kávový koktail je pripravený!

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

ZDROJ:BRIGHTSIDE

You Might Also Like