7 vecí, ktoré ničia vašu štítnu žľazu

Štítna žľaza je hlavný kontrolný orgán, ktorý kontroluje to, ako naše telo využíva energiu, syntetizuje bielkoviny, proteíny a tiež určuje to, ako citlivo reaguje váš organizmus na ostatné hormóny.

Existuje veľa vecí, ktoré majú vplyv na ČINNOSŤ štítnej žľazy. Dnes si povieme o týchto látkach, ktoré na ňu majú veľký vplyv a pôsobia veľmi toxicky.

Nasledujúcich 7 vecí sa bežne nachádza v domácnostiach a nepriaznivo ovplyvňuje vašu štítnu žľazu či dokonca ju môžu zničiť.

 1. Pesticídy Štúdie ukázali, že vydaté ženy majú oveľa vyššie riziko rozvoja ochorení štítnej žľazy ako iné ženy. Príčina bude zrejme vo zvýšenom používania určitých látok uvedených nižšie.Mnohé domáce čistiace prostriedky, hlavne tie s antimikrobiálnym vlastnosťami či záhradné čističe na burinu, znižujú funkciu štítnej žľazy a zvyšujú inzulínovú rezistenciu.
 2. Sója a sójové výrobky
  Fytoestrogény nachádzajú sa v sóji znižujú aktivitu enzýmu štítnej žľazy peroxidázy, ktorý je zodpovedný za tvorbu ďalších hormonů.Sója dokáže narušiť normálnu funkciu štítnej žľazy, že znižuje zělesnou využiteľnosť jódu.Robí to tak, že blokuje proces, pri ktorom sa jód zabudováva do hormónov štítnej žľazy.
 3. Fluór Podľa nieterých zdrojov 2 až 5 mg flóru denne po dobu niekoľkých mesiacov dokázalo výrazne znížiť funkciu štítnej žľazy.Tento problém sa týka hlavne ľudí, ktorí bývajú v oblastiach, kde sa fluór pridáva do vody, ktorú si čapujú do pohára doma.Odporúča sa vyhýbať sa takejto vode a tiež nepoužívať pastu na zuby alebo dentálne vody s obsahom fluór.
 4. Bróm a Bromidy
  bróm je pre štítnu žľazu veľmi toxický.Bohužial, dnes je vo veľkom množstve domácich produktov – od čistiacich prostriedkov, cez cestoviny až po domáce elektrické spotrebiče, koberce a lak na nábytok, kde sa využíva ako látka aby nehorel.Dokonca často aj zdravi pacienti majú v krvi vysokú hladinu týchto brómových spomaľovačov horenia čo nie je úplne v poriadku.
 5. Chloristan chloristany sú vedľajším produktom vznikajúcim pri horení leteckého beznínu, palív pre rakety, ale aj bežnej pyrotechniky. Používajú sa tiež v automobilových airbagoch.Chloristany sa často nachádzajú vo vode, ktorá sa využíva na zavlažovanie poľnohospodárskych plodín, cez ktoré sa potom dostávajú do ľudského tela.
 6. Halogény Nadmerné vystavenie sa halogénu môže narušovať transport jódu v tele.Halogény sú 17. skupinou prvkov periodickej sústavy, do ktorej okrem Fluór spadajú aj chlór, jód a astát.Ide o chemicky podobné prvky, ktoré sa v organizme zúčastňuje rovnakých reakcií a môžu tak nahrádzať vytláčať jód, pretože sa viažu na rovnaké receptory ako on. Halogény sa do tela dostávajú prostredníctvom jedla, vody i vzduchu.
 7. Plasty Plasty sú škodlivé nielen pre životné prostredie ale aj pre naše telo a organizmus. Z plastov sa často uvloňuje chymický prvok stibium.

You Might Also Like