6 symptómov, ktoré včas odhalia rakovinu pankreasu

V Slovenskej republike je každoročne rakovina pankreasu diagnostikovaná približne 1600 pacientom a tým, že je to veľmi zákerný druh rakoviny, úmrtnosť nesie číslo takmer totožné.

Rakovina pankreasu sa väčšinou nijako neprejavuje, o to viac je teda toto ochorenie zákerné a zradné a jedinou možnosťou pre úplné vyliečenie je včasná operácia, čo je práve to najväčšie úskalie. Preto je veľmi dôležité, aby ľudia vedeli o prvých symptómoch tejto smrteľnej choroby.

Cukrovka

Cukrovka je ochorenie, kedy sa telo snaží vytvoriť dostatočné množstvo inzulínu a prestane regulovať hladinu cukru v krvi. Je to úplne bežné ochorenie, pokiaľ sa však objaví nečakane, môže to byť prvou známkou rakoviny pankreasu.

Svrbenie rúk a nôh

Podľa lekárov dokáže aj malý nádor pankreasu zablokovať žlčovody, čo znamená, že ak je v krvi veľa žlče, začnú sa v nej vytvárať zlúčeniny, ktoré sa potom hromadia v rukách i nohách a môžu spôsobovať nepríjemné svrbenie.

Žlté beľmo

Aj tento príznak súvisí so žlčou v krvi, takže okrem svrbivých rúk a nôh sa môže objaviť aj žlté beľmo.

Bolesti v oblasti brucha

Síce môže bolesť brucha súvisieť s mnohými ochoreniami, tento typ bolesti je predsa len o niečo odlišný. Ide skôr o bolesť, ktorá pripomína pocit hladu. Ľudia, ktorí ochoreli rakovinou pankreasu, vypovedali, že ich brucho bolelo oveľa viac, keď sa predklonili.

Náhla strata hmotnosti

Úbytok hmotnosti je vždy vítaný, ak sa človek schudnúť naozaj snaží, lenže keď sa ručička váhy začne pohybovať smerom nadol, bez toho, aby pre to človek čokoľvek urobil, je to vždy známka toho, že niečo nie je v poriadku. Keď totiž nádor slinivky brušnej začne rásť, zabraňuje telu, aby dôkladne strávilo potravu, čo vo výsledku znamená, že telo nedostáva žiadny tuk, cukor a ani dôležité živiny, ktoré potrebuje.

Nechutenstvo

Ak je vo vašom živote všetko v poriadku a neprežívate napríklad žiadne stresy a aj napriek tomu strácate chuť do jedla, mali by ste byť v pozore. Akonáhle pankreas prestane produkovať bežné tráviace enzýmy, môže to priamo ovplyvniť chuť do jedla alebo sa tiež môže stať, že po pár sústach už budete úplne plní. Naviac tiež môžete pociťovať, že konkrétne potraviny, ktoré predtým boli vašimi obľúbenými, zrazu chutia úplne inak ako predtým.

Ak teda na sebe spozorujete niektorý z týchto príznakov, je dôležité, aby ste okamžite navštívili svojho lekára. Každý včasný varovný signál môže lekárovi pomôcť s odhalením problému, ktorý za všetkým stojí.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like