6 orgánov, ktoré ľudské telo už nebude potrebovať. Prekvapí vás, o čo všetko môžeme prísť. Vedeli ste to?

Existujú také orgány v ľudskom tele, ktoré stratili svoju úlohu v priebehu evolúcie. Sú to rudimentárne orgány človeka. Existencia týchto prírodných rozmarov je dnes už neopodstatnená, ale stále sú replikované z generácie na generáciu.

Hoci väčšina týchto orgánov je nepotrebná, mnohé naďalej plnia užitočné funkcie pre človeka.

Rudimentárne orgány

  1. Kostrč

Kostrč – nie je nič iné ako chvost. Kedysi bol orgánom rovnováhy a sociálnym signálom. Avšak, tento orgán v dnešnej dobe pre nás nič neznamená. Predné jeho časti sú potrebné pre upevnenie svalov a panvových väzív.

Ku kostrči je pripevnená časť nosníkov veľkého sedacieho svalu, ktorý je zodpovedný za rozšírenie bedrového kĺbu. A kostrč ešte pomáha rovnomerne rozložiť zaťaženie na panvu. Často sa stáva, že chvostový výrastok sa na tele zachová. Našťastie je dnes možné ho ľahko a bezpečne odstrániť.   

  1. Zuby múdrosti

Tieto otravné tretie stoličky ničia život každému bez rozdielu. Ale veď oni sú skutočné rudimenty. Štatistika hovorí, že v súčasnosti sa rodí čoraz viac detí bez týchto otravných „osmičiek“.

Kedysi dávno človek jedol veľmi tvrdé potraviny, čeľuste boli oveľa väčšie, a zuby múdrosti boli extrémne nevyhnutné, ktoré pomáhali najlepším spôsobom pomlieť a požuť potravu. Dnes, keď jedlo si tepelne spracovávame a naše čeľuste sú menšie, pre zuby múdrosti nie je miesto v našich ústach.

Rastú, ako sa im zapáči a robia šarapatu pre celkové zdravie ústnej dutiny. Často podliehajú procesu kazovosti a preto musia byť čo najskôr odstránené.  V budúcnosti sa môžu stať spoľahlivou oporou pre protézu, napríklad.

  1. Apendix

Toto „dieťa“ pridáva človeku množstvo starosti. Veď zápal slepého čreva tvorí okolo 80% chirurgických zákrokov v brušnej dutine. V stredoveku sa nedal liečiť a následky boli smrteľné. Tak načo bol užitočný črevný výrastok slepého čreva?

Našim predkom dával možnosť stráviť hrubú stravu a taktiež pomáhal pri fungovaní celého organizmu. V súčasnej dobe apendix nevykonáva dôležité zažívacie funkcie, a už vôbec nie hormonálne, ale sekrečnú a ochrannú funkciu stále má.

  1. Ušné svaly

Je jasné, na čo našim predkom boli svaly, obklopujúce celé ucho, mohli pohybovať ušami, aby lepšie počuli príchod dravcov, koristi alebo príbuzných. Ušný sval – klasický príklad rudimentárneho orgánu. Ale sú ľudia, ktorí aj dnes dokážu krútiť ušami a vyzerá to naozaj komicky.

  1. Morgagniho hrtanová komora

Tieto mieškovité prehĺbenia medzi pravými a falošnými hlasivkami boli potrebné pre našich predkov na vytvorenie rezonančného hlasu. To pomáhalo vytvoriť rád konkrétnych zvukov pre komunikáciu a ochrániť hrtan.

  1. Pyramídový sval brucha

Tento sval je dôležitý len pre vačkovcov. U mnohých ľudí úplne chýba. A šťastným majiteľom tohto trojuholníkového svalu pomáha naťahovať bielu čiaru brucha.

Je nepravdepodobné, že by sa niekto chcel rozlúčiť s svojim apendixom, keď je zdravý. To isté možno povedať o zuboch múdrosti. Však buďte si vedomí týchto rozmarov v našom tele, je to veľmi užitočné!

Nezabudnite sa podeliť o tento užitočný článok so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach.

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like