5 skrytých signálov, ktoré hovoria, že máte ZABLOKOVANÉ TEPNY!

Krvné zrazeniny sú krvinky podobné želé, ktoré sa tvoria po úraze, aby sa zabránilo nadmernému krvácaniu. Krv v zrazenine sa rozpúšťa po uzdravení zranenia vo väčšine prípadov. Niekedy sa zrazeniny, ktoré sa tvoria v tepnách, nerozpúšťajú sami.

 

Môžu viesť k pľúcnej embólii a mŕtvici. Podľa CDC, mŕtvica zabije viac ako 130 000 Američanov ročne. Niekto v USA trpí každých 40 sekúnd. Každoročne má viac ako 795 000 ľudí v Spojených štátoch mŕtvicu. Asi 610 000 z nich je prvý alebo nový úder. Približne 185 000 úderov je u ľudí, ktorí mali predchádzajúcu mozgovú príhodu.

 

Typy krvných zrazenín: Arteriálne a venózne

Arteriálne krvné zrazeniny: Arteriálne zrazeniny z tepien a blokujú krv a kyslík, aby sa dostali do orgánov. Medzi hlavné príznaky patria studené ramená a nohy, strata farby na postihnutú oblasť, bolesť svalov alebo kŕče postihnutého miesta, brnenie v nohe alebo paží, slabosť postihnutej oblasti a prsty alebo ruky, ktoré sa cítia chladne na dotyk. Čo sa týka rizikových faktorov pre arteriálne zrazeniny, medzi hlavné patria vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, cukrovka, fyzická nečinnosť, fajčenie a obezita.

Venózne krvné zrazeniny: Tieto sa rozvíjajú veľmi pomaly, zvyčajne po traume alebo operácii. Príznaky žilovej zrazeniny zahŕňajú žilu, ktorá je bolestivá alebo ťažká na dotyk, bolestivá alebo zapálená koža a sčervenalú kožu nad postihnutou žila.

Príznaky krvných zrazenín závisia od toho, kde sa nachádzajú v tele. Podľa Americkej hematologickej spoločnosti existujú 5 skorých príznakov a symptómov krvných zrazenín.

Rameno alebo noha: strata vlasov na nohách, ako aj náhla alebo postupná bolesť, teplo, citlivosť a opuch.
Brucho: Hnačka, intenzívna bolesť brucha a zvracanie
Mozog: problémy s videním, závraty, náhla a silná bolesť hlavy, ťažkosti s rozprávaním a slabosť tváre, rúk alebo nôh.
Srdce: Potenie, prudký pocit na zvracanie, nevoľnosť, dýchavičnosť, ťažkosť na hrudníku alebo bolesť a nepríjemné pocity v iných oblastiach hornej časti tela.
Pľúca: Potenie a vykašliavanie krvi, ostrý bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, pretekanie srdca a horúčka.

Čo zastavuje krvnú zrážanlivosť ?: 4 Prírodné spôsoby prevencie krvnej zrazeniny

Zdravá strava: Predchádzanie vzniku potravín, ako sú spracované potraviny, cukry, trans-tuky, rafinované sacharidy a GMO je kľúčom k prevencii krvných zrazenín.
Aktívny životný štýl: Predchádzanie sedavému životnému štýlu a pravidelné cvičenie je mimoriadne dôležité, pokiaľ ide o prevenciu krvných zrazenín.
Fajčenie: Fajčenie zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín, či ide o tabak alebo parné zariadenie.
Zmeny liekov: Krvný tlak, rakovina a hormonálne lieky zvyšujú riziko vzniku krvných zrazenín.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

You Might Also Like