5 prírodných prípravkov pre liečbu ekzému a vyrážok

 

Pod slovom ekzém sa skrýva celý rad ochorení pokožky, ktoré spôsobujú jej zanietenie a mnohokrát aj poškodenie. Vyjadrené v číslach ekzém postihuje viac ako 5% dospelých a detí a 20% batoliat a je alarmujúce, že tieto čísla stále stúpajú vďaka znečisteniu životného prostredia a poväčšine aj zlou stravou.

Ekzém sa tradične lieči pomocou mastí s obsahom kortikoidov. Problém tohto postupu však spočíva v tom, že iba potláča príznaky, nelieči základnú príčinu ekzému. Navyše krémy s obsahom chemických látok sú často spájané s rakovinou.

Veľmi dôležitým dôvodom, prečo sa kortikosteroidom a imunosupresívam vyhnúť, je skutočnosť, že to problém nerieši, navyše spôsobujú závislosť pacientov na týchto látkach.

To znamená, že akonáhle je prestanete brať, ekzém sa rýchlo vráti. Situácia sa môže ešte zhoršiť, pretože postupom času mnoho ľudí potrebuje stále silnejšiu liečbu steroidmi a v tele tak veľmi ľahko vzniká závislosť.

V tomto prípade väčšina lekárov pripomína, že presná príčina ekzému je neznáma. Majú pravdu, príčiny sú rôznorodé. Patria medzi ne parfumy v produktoch dennej spotreby, mydlá, pracie prášky, prach, kozmetika, priemyselne spracované potraviny, škodlivé látky v našom životnom prostredí.
Najlepším a najúčinejším spôsobom boja proti akýmkoľvek kožným ochorením je nechať telo uzdraviť sa samo, samozrejme pomocou rôznych diét a opatrení a prírodných terapií. Pôsobia priamo na imunitný systém a stimulujú tak uzdravenie.

 

 

 

Jedlá, ktorým sa treba vyhnúť

Vyvarujte sa všetkým rafinovaným cukrom (pôsobí vysoko zápalovo)

Držte si väčší odstup od umelých sladidiel (sukralózy, aspartámu, sacharínu, sorbitolu a ďalších). Vyhýbajte sa trstinovému a bielemu cukru, agávovému aj kukuričnému sirupu s vysokým obsahom fruktózy, rovnako tak žuvačkám a diétnym produktom, pretože všetko obsahuje jedy o ktorých ani neviete.

Ďalšie potraviny obsahujú jedy, ktoré zahlcujú náš imunitný systém, sú likvovité rastliny, tzv. Paradajky, tabak, baklažány, paprika.

Nemali by ste jesť ani kôrovce, vyprážané jedlá, droždie, údené mäsá, arašidy, nepjte alkohol a nefajčite. Majte na pamäti, že musíte obmedziť aj stres.

V tomto článku ďalej nájdete účinné prírodné prostriedky, ktoré dokážu vyliečiť i závažné prípady zápalu kože:

 

 

Nimbový olej

Nimbový olej ničí baktérie a mikroorganizmy, ktoré prispievajú k zápalu kože, znižuje tiež začervenanie a opuch, ktoré spôsobujú svrbenie

Pochádza zo stromu menom nimba, má prirodzené antibakteriálne, protiplesňové protizápalové, protialergické, antivírusové a antimikrobiálne účinky. Je tiež veľmi bohatý na vitamín E a mastné kyseliny, teda pleť dobre hydratuje a pomáha obnoviť jej prirodzenú pružnosť.

Tento blahodarný olej obsahuje karotenoidy, podobné karoténom. Dodávajú vašej pleti zlúčeniny bohaté na antioxidanty, ktoré jej pomáhajú brániť pred voľnými radikálmi. Akonáhle sa olej absorbuje, pomôže svojimi vlastnosťami omladiť pleťové bunky a navrátiť pleti pružnosť. Nimbový olej v sebe má tiež veľmi vysoký podiel antioxidantov, ktoré pleť chránia pred škodlivými vplyvmi prostredia.


Bentonizický íl rozpustený vo vode

Bentonizický íl pomáha v liečbe kožných ochorení tým, že odstraňuje tocíny, zvyšuje obeh, znižuje zápal a absorbuje nadbytočnú mastnotu. Tvoria ho malinké doštičky, ktoré majú ako kladný, tak záporný náboj. Ako íl prechádza telom, rozpína ​​sa ako špongia, pretože pohlcuje vodu. Cestou nasáva toľko kladne nabitých toxínov, koľko len zvládne udržať.

Pri použití dvakrát týždenne sa problematické miesta výrazne zlepšia. Uvedomte si, že keď sa tocíny dostávajú na povrch, stav kože sa môže zdanlivo zhoršiť. To je však normálne a za týždeň alebo dva je dosť veľká pravdepodobnosť že ekzém odznie, podľa ochorenia.

Báječnú a prospešnú zmes získate zmiešaním ílu s čistým jablkovým octom alebo bylinkovým octom. Túto procedúru si nechajte na večer, výsledky sú úžasné.

 

 

 

Fermentovaný olej z pečene

V modernom a tradičnom spôsobe prípravy oleja z treščej pečene je veľký rozdiel. Moderné príprava oleja z treščej pečene prebieha lisovaním oleja z tukových tukových tkanív tresiek počas varenia, a práve varenie a následné čistenie olej pripraví o niektoré bioaktívne zložky.

Normálnym postupom sa získava olej hodnotnejší hľadiska nutričných hodnôt a zdravotných účinkov, ktoré pôsobia proti ekzému.

Mastné kyseliny EPA a DHA majú protizápalové vlastnosti. Omega-3 mastné kyseliny môžu vďaka svojim vlastnostiam znižovať zápal tkanív, čím zmierňujú niektoré príznaky ekzému, napr. Začervenanie a zanietenie kože. Okrem protizápalových účinkov sa omega-3 mastné kyseliny podieľa tiež na stavbe kožných buniek, ktoré sú dôležité pre správny chod tela. Ak ich hladina v krvi klesne, ľahko dôjde k podráždeniu pokožky, tá navyše bude vyzerať sucho a šupinaté.

 

 

Atopické krémy a masti

Atopické maste môžu pri rade kožných ochorení pomôcť, mali by ale obsahovať aspoň jednu z týchto bylín, aby priniesli úľavu od svrbenia a pálenia a podporili uzdravenie.
Prvá voľba by však v týchto prípadoch mala padnúť na krémy obsahujúce harmanček. Výborné sú tiež tieto byliny: Sladké drievko, hviezdica prostredná, nechtík lekársky.

 

 

Lopuchový koreň

Znížiť zápal ktorý sa spája s výskytom ekzému, možno pomocou koreňa lopúcha. Tento zdraviu prospešný koreň obsahuje niektoré cenné minerály, napr. Železo, mangán, horčík a v menšom množstve zinok, vápnik selén a fosfor.

You Might Also Like