5 izbových rastlín, ktoré vám pomôžu pri NESPAVOSTI

Nespavosť môže prameniť aj z nesprávneho prostredia pre spánok. Znie to trochu neobvykle, ale skúste zmeniť vzduch v spálni pomocou kvetín. Uvidíte, že sa vám čoskoro bude spať oveľa lepšie.

1. Aloe vera

Aloe Vera vyžaduje minimum údržby, ale je veľmi užitočné. V noci totiž produkuje kyslík, ktorý napomáha proti nespavosti a všeobecne zlepšuje kvalitu spánku. Podľa NASA sa jedná o najlepšiu kvetinu, ktorá zlepšuje vzduch. Dobre sa rozmnožuje, nepotrebuje veľa zalievať a ani veľa svetla.

2. Levanduľa

Levanduľa je známa pre svoju schopnosť navodzovať pokoj a obmedzovať úzkosť. Spomaľuje aj váš tep, teda upokojuje. Štúdia tiež dokázali, že levanduľa zvyšuje množstvo ľahkého spánku a potláča spánok REM. K tomu skracuje dobu, než ste schopní sa plne prebudiť. Obmedzuje tiež plač detí.

3. Jazmín

Vôňa jazmínu nielen zlepšuje spánok, ale tiež zlepšuje koncentráciu a produktivitu mimo spánok. Tiež je schopný obmedzovať úzkosť, jeho vôňa upokojuje myseľ a celé telo a teda pôsobí pozitívne na spánok.

4. Anglický brečtan

Brečtan je jednoduché pestovať a navyše vám prečistí vzduch. Ide o ďalší obľúbený kvet NASA. Vďaka prečisťovaniu vzduchu má brečtan pozitívny vplyv na dýchacie problémy aj astmu. Počas 12 hodín údajne dokáže zlikvidovať až 94% plesní obsiahnutých vo vzduchu. A ako ho pestovať v byte? Jednoducho ho dajte v kvetináči niekam hore na policu a nechajte ho rásť smerom nadol.

5. Svokrin jazyk

Táto veľmi dekoratívna a vzhľadom zaujímavá kvetina sa volá svokrin jazyk. Nie je však len na ozdobu, ale aj zdraviu prospešná. Ako vyššie spomínané kvety prečisťuje vzduch a ovzdušie v celom byte. Pestovanie nie je nijako zložité a rovnako ako aloe vera v noci tvorí kyslík a odstraňuje prebytočné množstvo oxidu uhličitého. Odstraňuje tiež škodlivé toxíny zo vzduchu, a preto patrí k najviac odporúčaným kvetinám do bytu.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like