5 druhov zlého dychu vám povie mnoho o vašom zdraví

Pravdepodobne ste zažili niekoho, kto k vám hovorí a pritom mu nepríjemne zapácha z úst.

Premýšľate nad tým, či si ten dotyčný čistí zuby, čo jedol, že moc nedbá na zubnej hygiene, fajčí alebo má v ústach nejakú infekciu.

To všetko sú totiž možné príčiny zlého dychu. Základom pre udržiavanie sviežeho dychu je čistenie zubov s pomocou kefky na zuby, dentálne nite a využívanie ústne vody. Napriek týmto snahám aj tak ľudia môžu mať zlý dych. Čo s tým?

Príčiny zlého dychu

Existuje viac príčin, ktoré vedú k zlému dychu a to aj vo chvíli, keď dbáte na ústnu hygienu. Môže to byť prekvapenie, ale nie je to práve zlá hygiena, ktorá je hlavnou príčinou zlého dychu, hovorí Harold Katz, bakteriológ, zubný lekár a zakladateľ Kalifornskej kliniky.

Sucho v ústach, ktoré sa tu objavuje zvlášť ráno, je najčastejšou príčinou ranného zápachu z úst. V niektorých prípadoch môže byť chronicky zápach z úst znamenať, že je niečo vo vašom tele zle. Prinášame päť typov zlého dychu, a čo to vypovedá o vašom zdraví.

# 1 Zakonzervovaný dych

Zápach z úst môže upozorňovať na infekciu vedľajších nosových dutín alebo na alergie. Ak máte chronické infekcie prinosových dutín, baktérie v ústach, potom sa môže objavovať zlý dych.

Tento problém môžete vyriešiť pravidelným vyplachovaním vedľajších nosových dutín alebo pravidelné užívanie liekov na alergiu. Ak lekár zistí, že máte v ústach bakteriálnu infekciu, môžete začať užívať antibiotiká.

# 2 Ovocný dych

Ovocný dych môže ukazovať na cukrovku. Cukor v krvi bežne mieri do buniek v ľudskom tele, čo sa využíva pre vašu energiu. Ak k tomu nedochádza, hladina cukru v krvi stúpa a vaše bunky tak spaľujú tuky na energiu.

Vedľajším produktom procesu ketóny môže byť ovocná vôňa. Ak zistíte, že trpíte ovocným dychom, je dobré nechať si skontrolovať hladinu cukru v krvi.

# 3 Dych podobný kyslému mlieku

Na svedomí to môže mať laktóza. Tento zápach môže naznačovať, že telo nesprávne spracováva bielkoviny, ktoré sú v mliečnych výrobkoch. To samozrejme môže sprevádzať tiež hnačka, kŕče alebo plynatosť po konzumácii mliečnych výrobkov.

# 4 Dych so zápachom špinavých plienok

Ak váš dych pripomína svojím zápachom špinavé plienky, môže to znamenať, že máte na mandliach kameň. To sa zvyčajne stáva, keď sa nečistoty a baktérie hromadia v trhlinách.

Najlepší spôsob, ako sa s týmto problémom vysporiadať je o mandle sa starať a odstrániť tieto nečistoty a baktérie.

# 5 Zhnitý zápach

Zhnitý dych môže poukazovať na ochorenie pľúc. Ide o oveľa horší zápach, než tradičný zlý dych. Ak máte tento zhnitý dych ak tomu sa aj u vás objavujú problémy s pľúcami, na nič nečakajte a pre istotu si zájdite k lekárovi.

Ako predchádzať zápachu z úst?

  • Dbajte na správnu ústnu hygienu čistením zubov, aspoň dvakrát denne
  • Stimulácia slín pomocou žuvačky bez cukru
  • Prestaňte fajčiť a piť alkohol
  • Používajte ústnu vodu
  • Jedzte potraviny bohaté na vlákninu, ktorá odstraňuje ústne baktérie
  • Pite pravidelne počas celého dňa, aby ste zabránili zápachu z úst
  • Dýchajte radšej nosom než ústami

 

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

Zdroj: 5 Types Of Bad Breath And What They Say About Your Health

You Might Also Like