4 skryté varovné príznaky srdcového infarktu o ktorých musíte vedieť!

Problém srdcových infarktov je, že na rozdiel od iných ochorení sa nehlási postupne gradujícími bolesťami či inými jasnými príznakmi.

 

Asi 25% srdcových infarktov sa odohráva v tichosti, bez rozpoznateľných alebo jasných príznakov.

Zvyčajne k nim dochádza náhle a na záchranu života človeka už zostáva len málo času. Často sa to vôbec nepodarí a pacient umiera.

Príznaky prichádzajúceho príznaku síce nie sú výrazné, ale predsa len nejaké sú.

Preto je nanajvýš dôležité je vedieť včas rozpoznať. Včasná reakcia potom môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. A to doslova.

Kardiológ Dr. C. Crandall strávil mnoho rokov prác na minimalizáciu, prevenciu a vyliečenie srdcových ochorení.

Časom rozpoznal, ako nás srdce varuje pred možným infarktom, a to niekoľko minút, dní alebo týždňov pred tým, než k nemu dôjde.

 

4 varovné signály srdcového infarktu

Teraz sa už, ale poďme bližšie pozrieť, ako rozpoznať blížiace sa srdcový infarkt. Ide o tieto 4 často sa vyskytujúce, no skryté príznaky:

1) Opuchy

Opuchy členkov alebo chodidiel súvisia s tým, že sedíme alebo stojíme príliš dlho. Dochádza k nim aj vtedy, keď máme problémy s obličkami, ktoré nedokážu efektívne odvádzať z tela nahromadené tekutiny.

Nahromadená tekutina v tele však dokáže spôsobiť opuch aj v oblasti brucha, členkov a nôh. Takýto opuch obmedzuje činnosť srdca a preťažuje ho.

Niektorí ľudia majú v tele také množstvo tekutín, že zrazu sa to javí akoby pribrali na váhe. Uvedené prípady sú často sprevádzané stratou chuti do jedla.

2) Úzkosť

Mnohí ľudia, ktorí zažili srdcový infarkt, uviedli, že tesne pred ním trpeli úzkosťou.

Niektorí pacienti s úzkostnou poruchou si preto ani nepomyslia, že by mohli mať srdcový infarkt. Preto je vhodné v takýchto situáciách pre istotu vyhľadať pomoc lekára.

Je lepšie sa mýliť ako potom doplatiť na zanedbanie alebo podcenenie situácie.

3) Bolesť v iných častiach tela

Pre mnohých z obetí srdcového infarktu, ich bolesti začínajú v hrudníku a neskôr sa rozširujú do čeľustí, chrbta, ramien, rúk alebo brucha.

Niekedy bolesť na hrudníku nemusí byť vôbec prítomná. Zvlášť bežná je prenesená bolesť do jednej z rúk alebo bolesť medzi lopatkami.

Pamätajte na to, že každá bolesť môže prísť a potom odísť. Nenechajte sa tým zmiasť a pre istotu vždy vyhľadajte pomoc odborníkov.

4) Kašeľ

U niektorých pacientov dochádza k vykašliavaniu krvavých hlienov, k rozvoju dýchavičnosti alebo hnisavému kašlu, ktorý je niekedy príznakom srdcového infarktu.

Dôvodom je nahromadenie tekutín v pľúcach. Je preto veľmi dôležité venovať pozornosť tomuto neobvyklému príznaku.

Toto boli časté, ale skryté príznaky srdcového infarktu. Pre dôslednosť sa ešte požaduje uviesť niektoré z bežnejších príznakov, o ktorých by mal vedieť každý:

  • točenie hlavy
  • nevoľnosti, vracanie
  • studený pot
  • dýchavičnosť
  • bolesť na hrudi
  • bolesti v bruchu
  • citlivosť na svetlo

Neignorujte tieto príznaky dúfajúc, že ​​zmiznú samé. Ak trvajú dlhšie ako 5 až 10 minút, zavolajte záchranku na čísle 112 (155) alebo niekomu, kto vás odvezie do nemocnice.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like