29-ročná Ukrajinka urobila senzačný objav, ktorý zachráni ľudstvo pred rakovinou

Keď čítate titulky o vedcov, ktorí urobili senzačný objav, pred očami sa vám naskytne obraz starších deduškov v bielych plášťoch, ktorí čarujú nad bankami, alebo robia výpočty. Ale v skutočnosti, ľudia vedy vyzerajú úplne inak.

Ukrajinka Oľga Brovarecová mala nedávno 30 rokov, ale jej meno poznajú aj v zahraničí. Má viac ako 60 vedeckých prác, publikovaných v zahraničných časopisoch a v roku 2015 obhájila dizertáciu a stala sa tak najmladšou doktorkou vied v krajine.

 

Témou doktorandskej práce bola: „Mikroštruktúrne mechanizmy vzniku spontánnych bodových mutácii“. Táto práca je revolúciou pre vedecký svet, pretože po prvýkrát vysvetlila proces vzniku abnormalít v bunkách.

To poskytuje neobmedzené možnosti pre úspešný boj s rakovinou a ďalších chorôb, ktoré sú výsledkom mutácie.

Špirála DNA bola objavená v roku 1953 Watsonom a Crickom. Ak ju „rozkrútite“ je jasné, že všetky páry základov majú jasnú geometrickú štruktúru. Ale niekedy vznikajú mutácie, čo je dôvodom, že sa táto štruktúra rozpadá. Vedci nazývajú takéto páry chromozómov „hrbatými“.

O týchto mutáciách bolo známe už pri objave DNA, ale doteraz nikto nevedel vysvetliť, prečo dochádza k týmto zmenám. Ale Oľga Brovarecová bola schopná vypočítať zákonitosť, podľa ktorej k tomuto dochádza.

„Molekula DNA nesie v sebe informáciu o živote. A ak pochopíme, ako sa bude meniť táto molekula, ako vzniká mutagenéza, môžeme sa ochrániť pred chorobou.“ Okomentoval prácu Vladimír Iľčenko, riaditeľ Ústavu vyspelých technológií z Kyjevskej národnej univerzity Tarasa Ševčenka.

Kolegovia Oľgy vážne veria, že jej bude v budúcnosti udelená Nobelova cena, veď tento objav zaznamenal revolúciu. Všetky výpočty Oľga vykonala na výkonnom počítači v ústave. Hoci na území Ukrajiny niet technických možností pre praktické experimenty, americkí vedci potvrdili všetky výpočty reálnych výsledkov v ich laboratóriu.

Ostáva len popriať Oľge, aby v takomto duchu pokračovala ďalej, pretože jej práca je na nezaplatenie. Povedzte svojim priateľom o tomto revolučnom objave, pretože víťazstvo nad rakovinou je obrovský krok vpred pre celé ľudstvo.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

 

Zdroj: Dnes

You Might Also Like