2 jednoduché recepty na domáce antibakteriálne gély na ruky. Vypredané regály vás už nezaskočia!

Čisté ruky sú základným kameňom úspechu. Tečúca voda a mydlo nie sú vždy dostupné, preto je dobré mať pri sebe fľaštičku s dezinfekciou, ktorá je kedykoľvek pripravená na použitie. Za pár minút si doma vyrobíte účinnú zmes, ktorá si poradí s choroboplodnými zárodkami a pritom nie je k pokožke agresívna ako kupované prípravky.

 

MÄTOVÝ ANTIBAKTERIÁLNY GÉL S PRÍDAVKOM ALKOHOLU

POTREBUJETE :

    • 2/3 šálky aspoň
  • 60% čistého alkoholu
  • 1/3 šálky aloe vera gélu
  • 10 kvapiek mätového esenciálneho oleja
  • misku, lievik a fľašku.

Alkohol má účinky antibakteriálne, ale najúčinnejší je pri vyšších koncentráciách (60% – 80%).Mätový esenciálny olej má na koži nielen protizápalové účinky, ale kožu upokojuje a chladí. Jeho účinky preto oceníte najmä pri rôznych zápaloch a infekciách kože.

PRÍPRAVA:

Všetky ingrediencie zmiešajte v miske a vzniknutý gél za pomoci lievika prelejte do fľaše. Nechajte spolu pôsobiť na tmavom mieste 24 hodín a potom môžete gél používať.

 

Domáca dezinfekcia podľa WHO

Tieto recepty vytvorila Svetová zdravotnícka organizácia pôvodne pre africké krajiny na ochranu pred ebolou. Teraz ich však odporúča aj v súvislosti s koronavírusom.

  • 830 ml etanolu (96 %) alebo 750 ml izopropylalkoholu (Isopropanol, 99,8 %). Izopropanol je relatívne netoxický a rýchlo sa odparuje. Preto sa používa ako rozpúšťadlo aj ako čistiaci prostriedok.
  • 45 ml peroxidu vodíka (3 %)
  • 110 ml prevarenej vody
  • 15 ml glycerínu (98 %)

Všetky ingrediencie nalejte do uzatvárateľnej nádoby a dobre premixujte, aby sa prepojili. Takto rýchlo máte hotový dezinfekčný prostriedok, ktorý môžete používať na suché ruky. Dôkladne votrite do pokožky, nechajte pôsobiť aspoň 30 sekúnd.

 

Upozornenie: Dezinfekcia je určená len na vonkajšie použitie. Skladujte ju mimo dosahu detí. Vyhnite sa priamemu kontaktu s očami a nedržte ju v blízkosti ohňa a tepelných zdrojov.

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

 

PRIDAJTE SA K NÁM!

You Might Also Like