15 varovných signálov rakoviny, ktoré ľudia nepovažujú za dôležité, pokiaľ nie je neskoro!

Ak človek zažil rakovinu u niekoho zo svojich blízkych, zvyčajne sa viac stará o svoje zdravie a všíma si príznaky možné choroby skôr, ako človek, ktorý s rakovinou nemá žiadne skúsenosti…

Niekedy naše telá naznačujú, že niečo s nimi nie je v poriadku, ale my to radšej prehliadame zo strachu, čo by sme zistili. Poznanie príznakov však môže viesť k včasnému zachyteniu ochorenia a následnej úspešnej liečbe.

Každý druh rakoviny má svoje špecifiká podľa oblasti, ktorá je zasiahnutá. Stále však zostáva niekoľko spoločných znakov spojených s tým, ako telo reaguje na poškodenie jeho vnútornej rovnováhy. Preto vám dnes povieme o pätnástich príznakoch, ktoré by ste nemali podceňovať.

Zmeny stolice: Všímajte si, či nie je stolica príliš riedka, či netrpíte zápchou alebo naopak, či stolica nie je príliš častá. Mohlo by ísť o prejav rakoviny, najmä rakoviny žalúdka alebo hrubého čreva.

Zmeny moču: Časté močenie a nepríjemné bolesti alebo štípanie pri močení môžu byť príznakom poškodenia prostaty alebo močového mechúra.

Modriny: Môžu indikovať nádor úst, rakovinu kože a genitálií. Pre istotu navštívte svojho ošetrujúceho lekára.

Krvácanie: Ak nájdete krv v moči, stolici alebo krvácate často z nosa, môže to byť jeden z príznakov rakoviny.

Hrčky alebo zhrubnutie kože: Každá nová hrčka, ktorá sa objaví na vašom tele je dôvodom k návšteve lekára. Nemusí ísť o rakovinu, ale vyšetrenie je vždy nutné.

Pálenie záhy: Patrí medzi príznaky, ktoré pomerne bežne zažíva mnoho ľudí. Pokiaľ ho zažívate príliš často, môže indikovať rakovinu čriev alebo žalúdka. Podobným príznakom je aj problematické prehĺtanie a silné bolesti žalúdka.

Zmeny znamienok a pieh: Všetky zmeny v odtieni, veľkosti a tvaru môžu byť dôsledkom nádoru. Keď si všimnete niečo neobvyklé, konzultujte to s odborníkom.

Nezvyčajný rast vlasov alebo chlpov: nezvyčajný rast vlasov a chlpov si všímajte najmä na miestach, kde ste ich doteraz nemali. Náhla zmena ochlpenia môže tiež indikovať rast nádoru v tele.

Zmeny pokožky: Pokožka sa nám mení neustále, preto sa zamerajte najmä na začervenanie, žlté sfarbenie pokožky a na suchú a poškodenú pokožku.

Bolesti: Akákoľvek náhla bolesť, ktorá neprestáva, napríklad migréna alebo bolesť chrbta, môže byť príznakom rôznych ochorení. Ak vás dlhodobo bolí nejaká oblasť tela, zvážte jej dôkladné vyšetrenie lekárom.

Horúčka: Horúčka je zvyčajne pokladaná za spôsob, akým telo bojuje s choroboplodnými zárodkami, môže však znamenať aj malígne zmeny v tele.

Redukcia váhy: Náhly pokles váhy, bez toho ste sa o neho snažili, teda bez užívania tabletiek, bez diéty, bez cvičenia, môže indikovať ochorenie, ako to uvádza aj Americká asociácia boja proti rakovine.

Suchý kašeľ: Nekončiaca suchý kašeľ alebo škrabanie v krku môže naznačovať malígne zmeny v dýchacej sústave, alebo napríklad rakovinu hrdla alebo pľúc. Určite navštívte lekára.

Nezvyčajné zdurenie lymfatických uzlín: Lymfatické uzliny máme na niekoľkých miestach na tele, keď si však všimnete ich opuch, bolesť alebo neobvyklú citlivosť, vyhľadajte lekára.

Celková slabosť: Pocit podobný chrípke často pripisujeme životnému štýlu. Pokiaľ už nemôžete a ste neustále unavení, nemusí ísť len o nedostatok vitamínov a minerálov. Nadmerná vyčerpanosť by sa mala konzultovať s lekárom.

 

https://youtu.be/a9QNI7tIk2Y

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Tento článok má len informačný charakter. Nenahrádza konzultáciu ani postupy od lekára / lekárnika. Všetky potrebné kroky najprv konzulujte so svojím lekárom / lekárnikom.

You Might Also Like