15 najčastejších chýb, ktoré robí pri praní takmer každá žena! Vďaka týmto tipom som si zachránila obľúbené šaty!

Rozlúčte sa s poškodeným oblečením po praní a dajte zelenú správnej starostlivosti o vašu automatickú práčku i odev. Aj najjednoduchšie zmeny v pracom procese dokážu viditeľne zlepšiť kvalitu prania. Nasledujúce užitočné rady vám určite pomôžu vyhnúť sa najčastejším chybám pri praní.

Množstvo vecí v práčke

Aj keď si veci starostlivo vytriedite, nikdy sa nesnažte naplniť nimi bubon práčky až po vrch. Preplnená práčka je častým problémom a môže byť príčinou roztrhaných a poškodených šiat. Navyše, po nasiaknutí vodou je váha odevov niekoľkonásobne vyššia, čo je problém aj po technickej stránke. Po nadmernom naplnení bubna sa jeho obsah nedostatočne vyperie a vaše šaty nebudú sviežo voňať.

Nesprávne triedenie

Triedenie odevu podľa farby je už hádam samozrejmosťou v každej domácnosti. Množstvo žien však zabúda aj na selekciu podľa druhu materiálu. Znečistené ponožky a jemné spodné prádlo k sebe nepatria a uteráky by ste mali tiež prať osobitne.

Poradie

Mýty o miznúcich ponožkách zasiahli asi každú rodinu a problém chýbajúcich párov môže spočívať v poradí, v akom plníte bubon práčky. Ak sa chcete tomuto problému vyhnúť, začnite do práčky ukladať odev od najmenších častí – teda ponožiek – a potom pridávajte zvyšné kusy oblečenia.

 

Nadbytok pracích prostriedkov

Čím viac pracieho prášku, tým lepšie vypraté a voňavejšie veci? Táto rovnica ani náhodou neplatí a pri nadmernom pridávaní pracieho prášku alebo gélu dosiahnete zvýšenú mieru penenia. Týmto spôsobom sa vám veci v práčke nedostatočne prepláchnu vodou a nadbytok peny, ktorý sa nahromadí v práčke, bude len prenášať drobné čiastočky nečistôt aj na nedostupné miesta, akými sú napríklad goliere.

Zipsy

Pri praní odevov so zipsmi sa uistite, že ste ich nenechali stiahnuté. Všetko dôkladne zazipsujte, pretože odhalené zúbky na zipse by mohli roztrhať oblečenie.

Nadmerné bielenie

Bielenie odevov je z času na čas potrebné, nemali by ste to však s prostriedkami na bielenie preháňať, pretože tým prispievate k rýchlejšiemu opotrebeniu materiálov a ich včasnému poškodeniu. Látka, ktorá je často bielená, stráca elasticitu, tvar a je náchylná na roztrhanie. Radšej stavte na staré dobré vyváranie a do hrnca s horúcou vodou pridajte zopár kvapiek citrónovej šťavy.

Gombíky

Pri praní odevov s gombíkmi by ste mali byť taktiež opatrní. Radšej ich všetky zapnite, inak by sa pri praní mohli odtrhnúť.

Zmäkčovadlo na uteráky

Zmäkčovadlo na ručníky alebo osušky využívajú ženy pri praní veľmi často, no tento spôsob sa veľmi neodporúča. Síce budú vaše uteráky mäkšie, kvôli zmäkčovadlu však strácajú schopnosť nasávať vlhkosť, čo je pre ich používanie nevyhnutné. Radšej do prania pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy, ktorá ich urobí príjemne mäkučkými a pekne ich rozvonia.

Bundy a saká

Takéto hrubšie materiály sa zvyknú prať ťažšie, čo obzvlášť platí o bundách. Overený tip je pridať k vetrovkám alebo sakám dve až tri tenisové loptičky, ktoré napomôžu pri odstraňovaní nečistôt, nadbytku prášku alebo peny a následne aj pri žmýkaní a zbavovaní sa prebytočnej vody.

Zbytočne drahé pracie prostriedky

Zabudnite na predražené prostriedky na pranie a stavte na overené babské rady. Spomeňte si na obyčajnú kuchynskú soľ, ktorá je výborná pri praní bielych vecí, klasická krieda vám zas pomôže v boji proti mastným škvrnám a stará známa citrónová šťava funguje ako zmäkčovadlo i aviváž.

Jeden cyklus je málo

Deky, prikrývky alebo vankúše si vyžadujú viac ako jeden prací cyklus. Pena a pracie prostriedky môžu ostať vo vnútri hrubého materiálu, preto by ste mali zvoliť program, ktorý ich preperie viackrát.

Plavky do práčky nepatria

Ak periete plavky v práčke, koledujete si o ich veľmi rýchle zničenie. Plavky by ste mali prať výhradne ručne v chladnejšej vode. Materiál, z ktorého sa plavky vyrábajú, je veľmi citlivý na pranie v automatickej práčke.

Oddych pre práčku

Mnoho žien sa po viacnásobnom praní obáva o „zdravie“ svojej práčky a po dvoch alebo troch praniach ju necháva vypnutú na hodinu alebo dve. Takýto oddych je ale pre práčku úplne zbytočný a v skutočnosti by ste mali odev prať hneď za sebou, keďže tak využijete zostatkové teplo z predchádzajúceho pracieho procesu.

Drhnutie škvŕn

Akýkoľvek odstraňovač škvŕn používate, nikdy škvrny silno nedrhnite. Stačí jemné šúchanie alebo obyčajné namáčanie. Drhnutím sa oslabujú a narúšajú vlákna textilu, ktorý sa tak veľmi rýchlo pretrhne, a to najmä pri praní v automatickej práčke.

Nesprávna starostlivosť o práčku

Nielen o odev, ale i o práčku sa treba patrične starať. Preto by ste je mali dopriať očistu dva alebo trikrát do roka. Stačí, že do bubna práčky pridáte trochu octu a spustíte ju „naprázdno“. Stačí jeden cyklus s teplou vodou a vašej práčke zvýšite trvanlivosť a predídete vzniku vodného kameňa.

Využite tieto rady vo svoj prospech a zaručte si tak vyššiu kvalitu odevov. Poznáte aj vy nejaké overené tipy na pranie? Podeľte sa o ne s nami v komentároch.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like