12 známok toho, že konzumujete príliš veľa cukru

Väčšina ľudí si myslí, že len diabetici majú vysokú hladinu cukru v krvi. Tak to však nie je. Každá osoba môže trpieť touto chorobou a nemusí si všimnúť poškodenie nervov, krvných ciev a orgánov.

Sme si istí, že na to, aby sme predišli komplikáciám, je dôležité včas rozpoznať znepokojujúce príznaky a prijať vhodné opatrenia.

Konštantný hlad

Vysoká hladina cukru v krvi zabraňuje vstupu glukózy do buniek. Výsledkom je, že telo nedostáva energiu a opakovane žiada jedlo: je to začarovaný kruh.

Zvýšená únava

Pri vysokej hladine cukru v krvi nie je telo schopné správne ukladať a absorbovať glukózu. Energia sa používa neefektívne a bunky tela nedostávajú palivo, ktoré potrebujú. To všetko vedie k tomu, že človek sa často cíti unavený bez akéhokoľvek dôvodu.

Časté močenie

Ak je hladina cukru v krvi príliš vysoká, obličky nemôžu reabsorbovať tekutinu. Preto telo, ktoré sa snaží vyrovnať koncentrácii glukózy v krvi a v bunkách, rozpúšťa krv s intracelulárnou tekutinou, čím sa koncentrácia glukózy zníži na normálnu hodnotu. Výsledkom je časté močenie.

Sucho v ústach, nadmerný smäd

Sucho v ústach a silný smäd sú reakcie na silnú stratu tekutín. Hypotalamus, ktorý hodnotí úroveň dehydratácie a spôsobuje smäd, posiela zodpovedajúci signál do mozgu. Samozrejme, nemôžete odmietnuť piť, ale je lepšie, ak si vyberiete vodu alebo čaj bez cukru.

Strata váhy

S vysokou hladinou glukózy môžete schudnúť v krátkom čase, aj keď sú jedlá časté a obsahujú veľa kalórií. Je to niekoľko dôvodov:

  • Strata tekutín v dôsledku častého močenia vedie k nízkej hladine tekutín v celom tele a vedie k strate hmotnosti.
  • Ak je hladina inzulínu nedostatočná pre metabolizmus glukózy, telo prepne na spaľovanie tukov.
  • Veľké množstvo moču pri vysokej hladine glukózy spôsobuje, že telo strávi viac kalórií. Týmto spôsobom sa telo pokúša odstrániť prebytok glukózy.

Infekčné choroby

Infekcie močových ciest a kvasinkové infekcie sa môžu objaviť u mužov i u žien. Oveľa častejšie sa však vyskytujú u žien s vysokým obsahom cukru a cukrovkou. Veľké množstvo cukru vytvára priaznivé prostredie pre reprodukciu kvasiniek a baktérií.

Suchá pleť

Suchá koža môže byť spojená s vysokou hladinou cukru v krvi z rôznych dôvodov:

  • Nadmerné močenie dehydruje telo tak, že pokožka začne byť suchá.
  • Problémy s kožou na nohách sú znakom aterosklerózy – stuhnutia a zúženia tepien a súbežného zníženia krvného obehu – ochorenia, ktoré sa často vyskytuje u diabetikov.
  • Poškodené nervy môžu narušiť normálnu činnosť potných žliaz a ovplyvňujú rovnováhu medzi pokožkou a vodou.

Ťažkosti s koncentráciou

Vysoké hladiny cukru zabraňujú vnikaniu glukózy do mozgových buniek, takže mozog má problémy so získaním energie. To nepriaznivo ovplyvňuje rýchlosť myslenia a rozhodovania.

Rozmazané videnie

Rozmazané videnie je tiež dôsledkom dehydratačného účinku kvôli vysokej hladine cukru v krvi – ovplyvňuje aj bunky oka. V dôsledku toho sa deformujú a oko stráca schopnosť správne zaostriť.

Pomalé hojenie rán

K tomu dochádza v dôsledku poškodenia ciev kvôli vysokej hladine cukru. To vedie k zhoršeniu krvného obehu, najmä v končatinách, a nedostatočnej výživy tkanív.

Impotencia

Ťažkosti s erekciou môžu nastať aj na pozadí vysokej hladiny glukózy v krvi. Zdravá erekcia vyžaduje zdravé nervy, dobrý krvný obeh a správnu rovnováhu hormónov. Avšak prebytok cukru v krvi môže nepriaznivo ovplyvniť každý z týchto systémov.

Podráždenosť

Podľa výskumu sú ľudia s vysokým obsahom cukru viac úzkostliví, podráždení a majú sklon k depresii.

Mozog závisí od rovnakej ponuky glukózy a výrazné skoky jeho úrovne negatívne ovplyvňujú jeho prácu. V dôsledku toho sa naša nálada zhoršuje.

Cukor tiež ovplyvňuje vstrebávanie ďalšej živiny zodpovednej za náladu: chróm. Tento minerál je potrebný na udržanie stabilnej hladiny cukru v krvi, pretože inzulín, ktorý čistí glukózu z krvi, nemôže bez nej správne fungovať.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

You Might Also Like