12 príznakov rakoviny, ktoré väčšina žien ignoruje. Pozrite sa, než bude neskoro!

Ženské telo sa neustále mení. Čím starší sme, tým viac sa mení naše telo. Bohužiaľ niektoré zmeny, ktorými ženy prechádzajú, sa môžu zdať normálne, ale v skutočnosti nie sú. V niektorých prípadoch môžu byť tieto príznaky znamením rakoviny.

Z tohto dôvodu je dôležité, aby každá žena sledovala zmeny, ktorými prechádza jej telo. Ľudské telo má spôsob, ako nám povie, že je niečo zle. V prípade, že zistíte nový príznak alebo nejakú zmenu, je dôležité, aby ste sa o tom informovali so svojím ošetrujúcim lekárom.

 

Toto sú príznaky rakoviny, ktoré väčšina žien ignoruje:

Zmeny v prsníkoch:

V mnohých prípadoch hrčka v prsníku nemusí hneď znamenať rakovinu. Ale ak si všimnete hrčiek v prsníku, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Tiež, ak zistíte akýkoľvek výtok z bradavky, bradavky sa otáčajúce smerom dovnútra alebo akékoľvek začervenanie alebo zmäkčovanie bradavky, uistite sa, že to oznámite i vášmu lekárovi.

nadúvanie:

Podľa Marleen Myers, onkológa v NYU Langone Medical Center sa ženy prirodzene nadúvajú. Ak však nadúvanie neprestáva a zahŕňa stratu hmotnosti alebo krvácanie, poraďte so svojím lekárom. Konštantné nadúvanie môže byť jedným z príznakov rakoviny. Mohlo by ísť o rakovinu hrubého čreva, rakovinu vaječníkov, gastrointestinálnu rakovinu alebo dokonca rakovinu pankreasu.

Krvácanie mimo menštruáciu:

Ak medzi jednotlivými obdobiami neustále krvácate, porozprávajte so svojím lekárom. Každé krvácanie, ktoré nie je súčasťou menštruačného cyklu, môže mať rôzne príčiny. Váš lekár bude chcieť istoiste vylúčiť rakovinu endometria.

Zmeny na nechtoch:

Malý hnedý zvislý pruh na jednom z vašich nechtov môže byť známkou melanómu. Dr. Phoebe Richová, riaditeľka kliniky nechtových porúch v Oregonskej univerzite pre zdravie a vedy a dermatológ v Dermatologickom a výskumnom stredisku v Oregone, prehovorila s TODAY.com o tom, čo znamenajú rôzne zmeny na nechtoch. Podľa Dr. Rich, “ V pokročilejších prípadoch sa môže rakovina rozšíriť na oblasť kože alebo kožu okolo nechtu. To je zlovestné znamenie – znamená, že sa rozrastá a rozširuje. 

Krv v moči nebo v stolici:

Vo väčšine prípadov je krv v moči alebo v stolici spôsobená hemoroidmi. Môže to byť tiež známka rakoviny hrubého čreva. Ak krvácate z oblasti, z ktorej zvyčajne nekrvácate, poraďte so svojím lekárom. Zvlášť ak toto krvácanie trvá dlhšie ako dva dni, hovorí Myers.

Zmena lymfatických uzlín:

Vo väčšine prípadov sa lymfatické uzliny menia, keď sa nakazia. Tieto infekcie sú väčšinou neškodné a telo s nimi dokáže dobre bojovať. Ale v niektorých prípadoch, ako je leukémia a lymfóm, môže dôjsť tiež k zväčšeniu lymfatických uzlín. Ak opuch pretrváva dlhšie ako jeden mesiac, povedzte to svojmu lekárovi.

Nemožnosť prehltnúť:

Je prirodzené mať občas problémy s prehĺtaním. Ak sa však tento problém vyskytuje často a je tiež máte pocit na vracanie a stratu hmotnosti, môžete mať rakovinu hrdla alebo žalúdka. Ak tieto príznaky budú zotrvávať niekoľko týždňov, povedzte to svojmu lekárovi, aby vás mohol riadne vyšetriť.

Neočakávaná strata hmotnosti:

Veľa žien si praje rýchlo schudnúť. Ale ak schudnete bez akéhokoľvek cvičenia alebo zmeny stravy, niečo by mohlo byť zle. Vo väčšine prípadoch je neočakávaná strata hmotnosti spôsobená stresom. Ale v niektorých prípadoch neočakávanú stratu hmotnosti spôsobuje rakovina pankreasu alebo hrubého čreva.

Pálenie záhy:

Pálenie záhy môže byť spôsobené nadmernou konzumáciou jedla alebo alkoholu. Vo väčšine prípadov pálenie záhy samo odznie časom a odpočinkom. V prípade, že pálenie záhy nezmizne, alebo sa ešte zhorší, mohlo by to byť žalúdkom, vaječníkami alebo rakovinou krku. Navyše trvalé pálenie záhy poškodí výstelku pažeráka, čo sa môže vyvinúť do stavu Barrettova pažeráka . Tento stav zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrdla.

Zmeny v ústach:

Pre ženy, ktoré fajčia – hľadajte v ústach bielej, žltej alebo šedé škvrny. Môžu sa vyvinúť aj vredy, ktoré by mohli byť známkou rakoviny úst.

Dlhotrvajúca horúčka:

Keď majú ľudia chrípku, majú aj horúčku, ktorá bude trvať aj niekoľko dní. Ale horúčka, ktorá nezmizne, môže znamenať veľa rôznych vecí. Leukémie a ďalšie nádory krvi môžu byť príčinou horúčky.

kašeľ:

Pre väčšinu ľudí by kašeľ mal odznieť do štyroch týždňov. Akýkoľvek kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako mesiac, by nemal byť ignorovaný! Ak ste fajčiar, alebo máte problémy s dýchaním, poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom. Kašeľ je najčastejším príznakom rakoviny pľúc.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like