12 dôvodov, prečo by ste mali doma pestovať mätu a ako to urobiť

Mäta pieporná patrí do rastlinnej čeľade hluchavkovitých bylín (Lamiaceae). Zrejme ste o tom doteraz nevedeli, ale existuje až 18 rôznych odrôd mäty.

Táto bylinka sa vyznačuje intenzívnou vôňou a chuťou, a preto je mnohými ľuďmi pomerne vyhľadávaná.

Má tiež ochladzujúce vlastnosti, kvôli ktorým sa používa v mnohých kozmetických prípravkoch, ako sú ústne vody, mastičky na pleť, zubné pasty, peny do kúpeľa a pod.

Mäta je jednou z najčastejšie používanou bylinkou v kulinárskom svete, pretože jedlu dáva príjemnú špecifickú chuť. To však nie je všetko.

Je tiež nadovšetko cenená pre svoje zdravotné prínosy. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké prínosy má táto bylinka pre vaše zdravie.

 

12 zdravotných prínosov mäty piepornej

 

1) Podporuje trávenie

Mäta vám ľahko pomôže pri tráviacich ťažkostiach. Je totiž plná antioxidantov a fytonutrientov, ktoré upokojujú žalúdok.

Vôňa z mäty aktivuje slinné žľazy a uľahčuje proces trávenia potravy tým, že produkuje tráviace enzýmy. Tie uvoľňujú žalúdočné svaly a zabraňujú vzniku kŕčov.

Ako uvádza Zdravotné centrum Univerzity v Marylande, mentol a metylsalicylát účinne upokojujú žalúdok a zaisťujú normálne trávenie potravy.

Uvarte si šálku mätového čaju a pite ho po každom jedle, aby ste si zlepšili funkciu svojho tráviaceho systému.

 

2) Lieči bolesti hlavy a nevoľnosť

Migrény a bolesti hlavy môžete jednoducho odstrániť pravidelnou konzumáciou mäty. Vďaka jej silnej vôni a chuti, je vhodná aj pre vonkajšie použitie.

Bolesť hlavy môžete vyliečiť tým, že si čelo alebo nos potrite niekoľkými listami mäty.

 

3) Zastaví štikútku

Čkanie vzniká vtedy, keď v pľúcach a žalúdku máte prebytočné množstvo vzduchu. Konzumácia mätovej vody ju pomáha zastaviť.

Knižná publikácia Backyard Medicine uvádza, že čkať môžete okamžite vyliečiť konzumáciou mäty, a to vďaka mentolu, ktorý sa nachádza v bylinke.

 

4) Zlepšuje dojčenie

Problémy s dojčením, ako sú citlivosť, bolesť a nepríjemné pocity v prsiach a bradavkách, môžete jednoducho vyliečiť potieraním mätovými listami na bolestivé miesta alebo mätovým čajom.

Mnohé štúdie potvrdili zázračné zdravotné prínosy mäty. Preto, ak sa u vás vyskytujú uvedené zdravotné problémy, tak ju vyskúšajte.

 

5) Zlepšuje pamäť

Ako ukázali mnohé vedecké výskumy, mäta veľmi dobre funguje v oblasti aromaterapie a dokáže podporovať proces myslenia a zapamätania si.

Pravidelná konzumácia mäty vám tak pomôže vyliečiť vašu zábudlivosť. Rovnako skúste nechať mätové listy vo vašej domácnosti, aby ste sa cítili energickejšie.

 

6) Pomáhá s respiračními problémami a kašlom

Vzhľadom k tomu, že vôňa mäty je tak intenzívna, môže výrazne zmierniť a vyliečiť akýkoľvek druh prechladnutia a kašľa.

Zožeňte si mätový krém a rozotrite si ho na hrudník alebo vyskúšajte čerstvé mätové listy.

Ak si chcete vyliečiť problémy s dýchaním, vdychujte pary mätového čaju alebo tento čaj pite na dennej báze.

 

7) Stimuluje chudnutie

Keďže je mäta schopná produkovať tráviace enzýmy a pomôcť s trávením, podporuje tiež chudnutie.

Zahrňte preto mätu do svojho pravidelného jedálnička a premeníte tak telesné tuky na energiu.

 

8) Spúšťa imunitný systém

V listoch mäty sa nachádzajú mnohé prospešné výživné látky, ako sú fosfor, vápnik, vitamíny C, D, E a malé množstvá vitamínov skupiny B.

Všetky stimulujú imunitu a zaisťujú, že budete odolní voči infekciám a nachladnutiu.

 

9) Bojuje proti rakovine

Jeden výskum preukázal prospešný vplyv mäty na onkologických pacientov, najmä ak trpeli rakovinou hrubého čreva, pečene, kože a pľúc.

Keďže je plná fytochemikálií, mätové listy môžu zastaviť prívod krvi, a tým ukončiť rast nádorov. Výskumov tiež ukazujú, že dokáže chrániť pred negatívnymi dôsledkami rádioterapie.

 

10) Vylieči astmu

Vzhľadom k tomu, že listy mäty sa odporúčajú na liečbu mnohých ochorení dýchacích ciest, veľmi dobre pomáhajú aj na astmu.

Mäta je bohatá na kyseliny, ktoré majú silné antioxidačné účinky, čím zabraňujú vzniku leukotriénov vyvolávajúcich alergiu.

 

11) Zlepšuje náladu

Len vôňa mätových listov urobí vášmu telu láskavosť v tom, že sa okamžite budete cítiť energickí a svieži.

Mätové listy dokážu znížiť stres a úzkosť, pretože pomáhajú telu uvoľniť viac serotonínu do krvi. Kedykoľvek budete mať zlú náladu, mäta ju za vás vyrieši.

Tiež si môžete dopriať kúpeľ s mätovou penou a vďaka jej silnej vôni príjemne relaxovať.

 

12) Zlepšuje zdravie ústnej dutiny

Ako sme už povedali, mätové listy sú bohaté na antibakteriálne a protizápalové látky. V dôsledku toho vie zabrániť baktériám preniknúť do organizmu, najmä cez ústnu dutinu.

Začnite tým, že si pretrite zuby a ďasná mätovými listami a necháte ich pôsobiť niekoľko minút.

 

Ako pestovať mätu

Mätu vsádzajte iba ako sadenicu. Pestovanie zo semien nebýva úspešné. Sadenicu si môžete vypestovať sami a to z podzemkov alebo stonkových odrezkov, ktoré umiestnite do vody, kde vám ľahko zakorenia. Ak nemáte k dispozícii rastlinu môžete si sadenicu zakúpiť v kvetinárstve.

Mätu môžete vysadiť s príchodom jari – tj. Apríl a marec, ale aj s príchodom jesene – tj. September. Mätu vsádzajte do prevlhčenej pôdy, táto bylina je veľmi citlivá na sucho.

Mätu, pokiaľ možno, nepestujte vedľa harmančeka (nemajú sa príliš v láske), ale radšej ju vysaďte vedľa žihľavy – bude vám produkovať viac éterických olejov.

Vhodným miestom pre pestovanie je záhrada alebo balkón. Mätu na záhonoch vysádzajte v odporúčanej vzdialenosti, ktorá je 50 x 20 cm. Mäta je chúlostivá na chlad a sucho, preto ju radšej vysádzajte do miest, kde bude chránená pred vetrom a ostrým slnkom.

Pravidelne mätu zalievajte, ak sa o ňu budete starostlivo a správne starať, vydrží vám táto bylinka na záhone tri až päť rokov.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

You Might Also Like