11 vecí, ktoré denne používate a nemáte ani šajnu, na čo vlastne sú

Tieto veci vídame skoro každý deň, ale nikdy nám nenapadlo, načo by tak asi mohli slúžiť.

Našli sme 11 takýchto nenápadných maličkostí, ktorými sme dennodenne obklopovaní.

 

#1. Prečo je pri merači paliva šípka

Výrobcovia áut pridali túto malú šípku kvôli vodičom, aby vedeli na ktorej strane majú palivovú nádrž, bez toho aby sa pozreli von a aby vedeli, na ktorú stranu sa na čerpacej stanici postaviť. Zíde sa to napr. pri kúpe nového auta, alebo pri požičaní kamarátovho. Túto vychytávku nájdete skôr na novších typoch áut.

#2. Načo slúžia nity na džínsových vreckách

Džínsy boli pôvodne navrhnuté ako trvácne pracovné oblečenie pre baníkov a zlatokopov. Časom však zistili, že vrecká nemôžu udržať váhu nástrojov a vykopaných zlatých nugetov a vytrhávajú sa. Na prevenciu tohto problému slúžili práve tieto nity.

#3. Prečo majú zošívačky nákovku

V normálnom stave zošívačka spája papiere sponkami dovnútra. Ak otočite spodnú nákovku o 180 stupňov, sponky sa ohnú opačným smerom, čím sa uľahčí ich vyberanie bez poranenia prstov.

#4. Načo môžeme potrebovať dierku a vrúbkovanie na konci vysúvacieho metra

Dierka je určená na zachytenie na klinec alebo skrutku, čo uľahčí meranie.

Vrúbkovaný koniec pomôže pri označovaní, ak nemáte práve ceruzku po ruke.

#5. Prečo je na spodku niektorých visiacich zámkov dierka

Visiaci zámok sa vo všeobecnosti používa skôr vonku a táto dierka slúži na odvádzanie vody, ktorá sa dostane do zámky počas dažďa. Zámok by mohol inak zhrdzavieť. Je však vhodná aj na prípadné naolejovanie zámky.

#6. Ako zistiť, či je tvoj telefón zvnútra mokrý

Veľa batérií má v sebe zabudovaný špeciálny ukazovateľ vlhkosti, ktorý vyzerá ako malý štvorček alebo kruh a mení farbu z bledej do červenej, v závislosti od stupňa vlhkosti.

Telefóny od Apple majú svoj ukazovateľ vlhkosti v slote SIM karty. Ak ho chcete vidieť, musíte použiť buď zväčšovacie sklo alebo pozrieť sa na slot oproti svetlu.

#7. Prečo sú na klávesách F a J malé hrbolčeky

Sú veľmi užitočné, ak píšete všetkými desiatimi prstami. Tieto tzv. hmatové značky slúžia na rýchle zorientovanie sa na klávesnici a určujú začiatočnú polohu rúk.

#8. Ako správne odlepovať samolepiace papierky z bločku

Ak ich odlepíte zospodu, okraj papierika sa zvinie a papierik sa časom sám odlepí.

Namiesto toho skúste papierik odlepiť pozdĺž lepiacej časti.

#9. Načo potrebujete tento otvor v iPhone

Dierka na zadnej strane Iphonu, medzi fotoobjektívom a bleskom, je druhý mikrofón. Slúži na redukovanie okolitého hluku, čím robí tvoj hovor zrozumiteľnejsím.

#10. Prečo je na niektorom lise na cesnak kolík a dierka

Jednoducho preto, že to nie je len lis na cesnak, ale slúži to aj na vykosťovanie čerešní. Vložte čerešnu do dierky a stlačením lisu vám kolík vytlačí kôstku z čerešne.

#11. Načo slúži priehlbina na spodku vínovej fľaše

Táto priehlbina sa odborne nazýva zápichové dno a dôvodov na jej existenciu je niekoľko:

– pri ručnej alebo strojovej výrobe je spodná časť fľaše silnejšia a preto sa musí dno zatlačiť smerom dovnútra fľaše, keďže má tendenciu sa vraciať späť, aby fľaša mohla stáť na rovnej ploche

– pokiaľ dochádza k fermentácií vo fľaši, vínne sedimenty sa kumulujú okolo tohto dna a znižujú riziko vyplavenia sedimentov do pohárov.

– v prípade sektu, t.j. šumivého vína, táto priehlbina zvyšuje pevnosť fľaše voči tlaku, ktorý vzniká pri uvoľnovaní veľkého množstva CO2.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

ZDROJ:BRIGHTSIDE

You Might Also Like