11 príznakov, že s Vašim močovým mechúrom nemusí byť všetko v poriadku. Rozhodne nejde len o zápal, či prechladnutie!

Obličky a močový mechúr sú orgány, ktoré dokážu kvalitu nášho života významne ovplyvniť. O to skôr, ak sú s nimi menšie, či väčšie problémy. Čo však s tým, ak sa problémy vracajú, alebo pretrvávajú?

Vyšetrenie neodkladajte

Tu to pichne, tam to štipne, inde to jednoducho tupo zabolí. Problémy s chodením na toaletu či bolesťami v podbrušku a v krížovej oblasti rozhodne nie sú hodné mávnutia rukou a samy od seba nikdy neprejdú. Návšteva lekára je v tomto prípade nevyhnutná, aj keď ste si stopercentne istí, že ste sa len prechladol. Problémy v tejto oblasti môžu totiž signalizovať aj oveľa horšie ochorenie. Rakovinu …

V USA diagnostikujú rakovinu močového mechúra viac ako 70 000 pacientom. Čísla chorých mužov sú pritom tri až štyrikrát vyššie ako čísla chorých žien. Ak máte tieto príznaky, zvážte okamžitú návštevu lekára a podrobné odborné vyšetrenie.

Krv v moči nemusí signalizovať iba zápal z dlhého sedenia na terase počas vlhkého večera. Ak ste v moči zbadali známky ružovej, červenej alebo hnedej farby nepanikárte. Môžu to byť obličkové kamene, či infekcia močového mechúra. Rozhodne však treba zájsť k lekárovi.

Bolesti pánvy sú jedným z príznakov, ktoré postihujú najmä ľudí po päťdesiatke. Mnohí ich mylne pripisujú vyššiemu veku a rednutiu kostí, ale problém môže byť celkom inde. Bujnenie rakovinových buniek sa prejavuje aj tupou alebo tlakovou bolesťou v oblasti kríža a panvy.

Pri častom močení zbystrite pozornosť. Ak chodíte na záchod častejšie ako doteraz a okrem toho ešte v noci, môže to byť príznakom ochorenia. Rozhodne nepodceňujte lekársku prehliadku.

Naopak pri problémoch s močením vôbec nepremýšľajte a okamžite vyhľadajte odborníka. Nesmiete zabúdať, že ak sa Vám močiť nedá, môže to byť blok v močových cestách. Ten môžu zapríčiniť kamene, cysty, alebo nádor.

Chodíte na záchod aj keď ste z neho práve vyšli? Aj napriek tomu, že močový mechúr ste práve vyprázdnili, ešte ani nezavriete dvere na toalete a už sa tam opäť vraciate? Toto, rovnako ako bolestivé alebo páliace močenie môže byť príznakom viacerých chorôb. V tom horšom prípade sa vyskytuje iba pri troch typoch rakoviny – rakovine mechúra, obličiek alebo prostaty.

Boľavý chrbát nemusí byť len znamením, že ste preťažení, unavení, alebo máte sedavé zamestnanie. Naopak, môže signalizovať napríklad pokročilejšie štádium rakoviny, ktorá sa nijako inak do toho času prejaviť nemuselo. Aj keď je to nepravdepodobné a ak o svoje zdravie dbáte, určite je Váš stav už podchytený odborníkmi, nezabúdajte, že akákoľvek bolesť je dôvodom k ďalšej návšteve urologickej ambulancie.

Opuchnuté nohy a členky sú vážnym príznakom, že niečo nie je v poriadku. Môžu hovoriť o nefunkčnosti obličiek, močového mechúra, ale aj rakoviny. Samozrejme, na svedomí to môžu mať aj cievne ochorenia, preto je namieste okamžitá návšteva lekára.

Chudnete a nechutí vám jesť? Cítite sa slabí a vyčerpaní? Opakovane sa Vám vracajú infekcie močových ciest a v ich dôsledku sa cítite stále chorí? Niet divu, aj takýto zápal je len zápal a telo oslabuje, unavuje a do veľkej miery aj ničí. Dajte si preto pozor, aby Vás cystitída, teda opakované infekty močových ciest, neobchádzali príliš často. Ak sa tak predsa stáva, rozhodne nepodceňujte liečbu a nedovoľte, aby na lenivosť doplatilo Vaše zdravie.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like