10 vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako požiadate o rozvod, a ktoré vám môžu manželstvo nakoniec zachrániť

Rozvod je v dnešnom svete už bežná vec, ktorá sa deje takmer denne. Nie je to však nič príjemné, najmä keď sa rozvod koná z vážnejších príčin a neviete sa medzi sebou dohodnúť. Bohužiaľ, presný návod, ako bezchybne zvládnuť rozvod, neexistuje. Je tu ale pár vecí, ktoré by ste určite mali vedieť predtým, než sa do rozvodu pustíte. 

Rozvod váš život ovplyvní po všetkých stránkach. Či už to bude vaše citové rozpoloženie, život dieťaťa, otázka financií, ale aj hľadanie nového partnera. Pripravili sme pre vás desať vecí, ktoré by ste mali pred rozvodom určite vedieť.

Ovplyvní to vaše dieťa

Rozvod v rodine, kde sú malé deti, je jeden z najťažších. Je úplne normálne, pokiaľ sa bojíte, ako bude túto situáciu zvládať vaše dieťa. V takomto prípade ide hlavne o dohodu medzi rodičmi. Ak má váš partner záujem túto situáciu riešiť a naďalej sa podielať na výchove vášho spoločného dieťaťa, máte na polovicu vyhraté. Je len na vás, aby ste mu dokázali vysvetliť, ako sa veci majú. Hlavné je, aby ste vášmu synovi či dcére povedali vždy pravdu, aj keď viete, že bude bolieť. Stále ste na to zostali dvaja, túto skutočnosť si musíte uvedomiť a riešiť ju vždy spoločne.

Nepoužívajte svojich priateľov ako terapeutov

Vždy je dobré, keď sa máte o svojich problémoch s kým porozprávať. Rozdiel je však v rozprávaní a v analyzovaní všetkého, čo poviete. Rozvod vás zasiahne nielen ako matku, ale aj ako kamarátku. Netvrdíme, že sa máte prestať s priateľmi stretávať, ale nenúťte ich aby vám radili. Na takéto rozhovory vyhľadajte psychológa, ten sa na vašu situáciu bude pozerať neosobne a nestranne. Myslite na to, že pri rozvode budete prítomný vy dvaja a vaši právnici, nie vaši priatelia.

Dohodnite sa

Ste dospelí ľudia, korí poznajú svoje potreby a v neposlednom rade aj potreby svojho dieťaťa. Ak ste schopní dohodnúť sa medzi sebou tak, aby to vyhovovalo obom stranám, tak je všetko v najlepšom poriadku. Nezabúdajte ale na to, že si všetky dohody a podmienky dajte vždy na papier! Všetko rozpíšte do najmenších detailov tak, aby vám bolo všetko úplne jasné, najmä keď sa jedná o deti. Neskôr túto skutočnosť oceníte a budete radi, že ste si všetko ujasnili a dali na papier.

Nový partner

Aj napriek tomu, že váš rozvod prebehol v poriadku a bez väčších problémov, je tu ešte jedna vec, ktorá sa raz určite stane. Váš bývalý manžel/manželka si nájde nového partnera. Ak na túto skutočnosť myslíte so zaťatými zubami a horúcou krvou v žilách, mali by ste si v prvom rade uvedomiť fakt, že život ide po rozvode ďalej. Aj keď ste sa rozišli v dobrom a city medzi vami sú definitívne tabu, budete mať zmiešané pocity, keď sa na výchove vášho dieťaťa bude (aj keď iba veľmi okrajovo) podieľať aj tretia osoba. S touto skutočnosť sa však budete musieť popasovať a prijať ju.

Chce to čas

Pokiaľ ste pár mesiacov po rozvode v rozpoložení či ste urobili správnu vec, nebojte sa. Takéto pocity má viac ako polovica ľudí. Časom však prídete na to, že ste rozvod prekonali a absolvovali ho, pretože ste sa tak sami rozhodli. Prispôsobte sa tomu. Rozvod vám poskytne nové možnosti, ako napríklad získavanie nových skúseností, čas a príležitosť na veci, ktoré by ste počas manželstva neurobili, ale aj spoznanie nového partnera.

Život s novým partnerom

Po rozvode sa stáva, že si veľa ľudí nevie nájsť nového partnera. Je to z veľkej časti preto, že sa stále pozerajú do minulosti. Na to, aký bol ich bývalý manžel alebo manželka. S novým partnerom však môžete zažiť iné, nové veci, cítiť sa lepšie či bezpečnejšie. Myšlienku na nového partnera by ste preto určite nemali uzatvárať.

Príjem

Pred rozvodom berte na vedomie jednu veľmi dôležitú vec – strata druhého príjmu. Rozvod ako taký nie je len o tom, že sa rozídete a pôjdete si každý vlastnou cestou. Súvisí s ním veľa ďalších vecí, ako sú napríklad aj peniaze. Pokiaľ ste s touto skutočnosťou zmierený, je to v poriadku a pôjde sa vám ľahšie. Ak nie, prehodnoťte svoju finančnú situáciu a pokúste sa ju vyriešiť tak, aby ste po rozvode neboli na nikom závislý.

Odlúčenie

Ak stále pochybujete o tom, či ste urobili správnu vec, komunikujte medzi sebou. Občas konáme veľmi neuvážene a s horúcou hlavou. Pokiaľ spolu máte stále o čomu komunikovať a ste od seba odlúčení iba kvôli rozvodovým papierom, nerobte to. Keď máte pocit, že všetko to pekné medzi vami ešte nevyprchalo, pokúste sa obaja túto situáciu vyriešiť a manželstvo zachrániť.

Nechajte svojmu bývalému partnerovi priestor

Ak ste sa počas súdu dohodli na striedavej starostlivosti, pre vaše dieťa je to skvelá alternatíva, byť s obomi rodičmi rovnako. Pre malé dieťa je rozvod veľmi ťažký a nerozumie mu. Preto je najlepšie, keď sa spolu dohodnete na starostlivosti a necháte si obaja priestor na výchovu. Či už ide o nečakaný výlet alebo návštevu kina, nemali by ste to vášmu bývalemu partnerovi zazlievať. Skôr by ste ho mali podporiť a byť radi, že sa aj po rozvode snaží mať s vašim dieťaťom dobrý vzťah a vytvoriť si pevné puto.

Pokúste sa byť s vašim dieťaťom spoločne

Pre vaše dieťa nie je nič lepšie ako keď vidí, že ste spolu. Chodíte spolu na výlety, na prechádzky a celkovo sa snažíte spolu vychádzať aj napriek rozvodu. Robiť veci spoločne, nesebecky a s pochopením je jedna z vecí, ktorú by ste si mali určite premyslieť a brať ju na vedomie. Pre vývoj vášho dieťaťa to bude najlepšie riešenie, pretože bude vidieť, že je medzi vami všetko v poriadku. Bude sa cítiť v bezpečí a šťastne.

Je pravdou, že vám nikto nedá presný návod, ako zvládnuť rozvod alebo ako sa s ním vyrovnať. Ak sa ale na rozvod budete pozerať inak a nie len ako na katastrofu, sami zistíte, že sa dá s prehľadom zvládnuť. Či už zostanete s dieťaťom vy alebo váš partner, berte na vedomie skutočnosť, že rozvodom sa rodičovstvo nekončí a stále ste na to dvaja.

zdroj:  popsugar.com

You Might Also Like