10 príznakov hormonálnych zmien, ktoré väčšina žien ignoruje

Hormóny sú súčasťou našich životov a v mnohom nás ovplyvňujú. Nikdy nám však nenapadne, aké sú skutočne dôležité, kým sa nezačne prejavovať nejaký závažný problém. V dôležitých medzníkoch vášho života sú prítomné aj vaše hormóny. Niektoré zmeny však môžu mať nepríjemné dôsledky na váš každodenný život.

Je čas zistiť, ako do budúcnosti budete vedieť, že za určitý problém sú zodpovedné práve hormóny.

Únava

Všetci sa občas cítime unavene. Ak však takáto únava trvá príliš dlhú dobu, je to pravdepodobne vinou hormónov. Ak máte v tele príliš veľa progesterónu, nie je divu, že sa cítite ospalo.

Nespavosť

Ak je naopak obsah progesterónu nízky, môžete mať problém so spánkom a samotným zaspávaním.

Problémy s pamäťou

Zmeny v estrogéne a progesteróne môžu mať vplyv aj na vašu myseľ. Môžete ľahšie zabúdať a niekedy sa vám ťažšie premýšľa. Rovnako to však môže súvisieť s ochorením štítnej žľazy alebo s iným ochorením, preto ak máte nezvyčajnú „hmlu“ v pamäti, tak sa poraďte so svojim lekárom.

Tvrdohlavé akné

Je normálne, že keď sa blíži menštruácia, tak sa nám na tvári tvorí viac akné ako obvykle. V prípade, že máte problémy s pleťou, môžete mať zvýšený obsah androgénov. To spôsobuje, že vaše mazové žľazy pracujú na plné obrátky a póry sa ľahšie upchávajú.

Problémy so žalúdkom

Existuje mnoho dôvodov, prečo mávame časté bolesti brucha. Môže to byť spôsobené aj výkyvom hormónov, najmä v prípade, že je na to váš žalúdok citlivý.

Bolesti hlavy

Aj tu platí, že bolesť hlavy môže spôsobovať mnoho faktorov. Pokiaľ vás ale hlava bolí približne v rovnaký čas každý mesiac, môže to byť v dôsledku klesania estrogénu v tele.

Zmeny pŕs

Toto je jedna z vážnejších vecí. Ak vykonávate pravidelne kontrolu svojich pŕs, tak viete, že niekedy sú na dotyk rozdielne. Je to podľa toho, či estrogén v tele stúpa alebo klesá. Ak však zistíte akúkoľvek zmenu, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekára.

Návaly tepla a nočné potenie

Toto sú príznaky, ktoré sa väčšinou objavujú u žien, ktoré sú už v zrelšom veku. Obvykle sú také zmeny spôsobené nedostatkom estrogénu.

Zmeny nálad

Náhle zmeny nálad sú spôsobené tým, že estrogén sa „zahráva“ s niektorými chemickými látkami v mozgu, ako napr. dopamín alebo serotonín. Preto ste raz veselá a o pár minút vás môže ľahko niečo rozosmútiť.

Zvýšená chuť do jedla

Keď vo vašom tele estrogén klesá, má to vplyv na ďalší hormón, a to leptín. Ten ovláda to, ako veľmi hladní sa cítite.

Samozrejme, mnoho z týchto príznakov je úplne normálnych v živote ženy. Ak však nemáte z niečoho dobrý pocit, alebo sa vyskytli neobvyklé problémy, ktoré ste predtým nemali, poraďte sa so svojim lekárom.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like