10 príznakov akútneho nedostatku vody v tele, toto väčšina ľudí prehliada

Všetci určite vieme, že ľudské telo sa skladá predovšetkým z vody a aby sme zaručili jeho správne fungovanie, je potrebné dostatočné množstvo vody.

Svaly a obličky sú tvorené vodou zo 73%, krv z 83%, pľúca z 90% a mozog zo 76%. Vodu neustále vylučujeme pri dýchaní a vo forme moču a potu, preto je nevyhnutné jej dopĺňať.

Veľa z nás sa dostalo odporúčanie že by mali denne vypiť minimálne 6 až 8 pohárov vody, ale keď sa pýtam pacientov, koľko vody vypijú, dozvedám sa, že v priemere tak 2 poháre denne.

Známe pravidlo znie, že pre dosiahnutie optimálnej hydratácie potrebujú muži vypiť denne 3 litre (12 pohárov) a ženy 2,2 litre (9 pohárov) vody. Nižšia ako odporúčaný príjem vody môže viesť k miernej dehydratácii, ktorá sa prejavuje početnými príznakmi.

 

10 Príznakov dehydratácia

 

Tmavo žltá moč

Tmavý moč býva často prvým príznakom nedostatku vody. Všeobecne platí že moč by mala mať svetlo žltú jantárovú farbu. Ak človek málo pije, obličky do moču vylučujú „vyšší obsah odpadových látok, ktoré je potrebné z tela odviesť“ čo spôsobuje iné zafarbenie.

Tmavší moč môže byť tiež dôsledkom konzumácie liekov, vitamínov skupiny B, červenej repy, černice, špargle alebo potravinárskych farbív. Takže ak zaznamenáte krátkodobú zmenu sfarbenia moču, uviažte najprv, či ste nezjedli niečo čo mohlo takúto zmenu privodiť. Potom zvýšte príjem vody a sledujte, či sa farba moču zmení

Znížená produkcia moču

Väčšina ľudí močí až 7 krát za 24 hodín. Ak človek málo pije, nie je čím dopĺňať vodu, ktorá bola z tela vylúčená. Obličky sa v takejto situácii snažia zadržiavať čo možno najviac tekutín, aby sa predišlo dehydratácii.


Zápcha

Dehydratácia je jednou z najčastejších príčin zápchy, ktorú možno často vyriešiť zvýšeným príjmom tekutín. Pri nedostatočnej konzumácii vody sa telo snaží získať vodu, kde sa dá, a vstrebáva ju aj z hrubého čreva. Dostatočné množstvo vody v hrubom čreve má veľký vplyv na jeho priechodnosť. Prirodzene, nedostatok vody vedie k zatuhnutej stolici a obtiažnemu vylučovaniu.

Suchá a zvrásnená pokožka

Ženy túžia po mäkkej a hebkej pleti a väčšina z nich sa spolieha na drahé hydratačné krémy o, ktorých si myslí že im pomôžu. Niektoré míňajú veľké peniaze za procedúry, pri ktorých si nechávajú vyhladiť jemné linky a vrásky. Než však začnete utrácať peniaze, skúste zvýšiť príjem tekutín. V závažných prípadoch dochádza k tvorbe lupín a šupín alebo krvácaním. Ako sa pokožka vysušuje, kožné bunky sa zmršťujú, čo spôsobuje viditeľnejšie zvrásnenie kože, ktorá je na pohľad starší. Najlepší spôsob ako omladiť svoju pleť je dostatok tekutín.

Pocit hladu a priberaniu

Ľudské telo vie veľa vecí, ale niečo predsa len nedokáže – napríklad nerozlišuje medzi hladom a smädom. Hypotalmus, časť mozgu, ktorá je zodpovedná za reguláciu hladu smädu, reaguje častokrát zmätene a na smäd zodpovedá pocitom hladu. Keď sa potom smäd miesto pohárom vody zaháňa jedlom, zvyšuje sa príjem energie a dochádza k priberaniu na váhe.

Ak sa snažíte schudnúť alebo chcete udržať súčasnú hmotnosť, dbajte na dostatočný príjem tekutín. Ak máte hlad skôr než si dáte niečo na jedenie, vypite pohár vody a počkajte 10 až 15 minút, či vás hlad neprejde. Ak pocit hladu pretrvá, znamená to, že máte skutočne hlad a je čas na jedlo.


Sucho v ústach

Verte alebo nie,  ak máte smäd, znamená to, že už ste ľahko dehydrovaní. Sucho v ústach sa často objavuje spoločne s pocitom smädu a je známkou toho, že sliznice v tele potrebujú doplniť vodu. Jedným spôsobom ako uhasiť smäd a zbaviť sa sucha v ústach, je piť priebežne celý deň.

Bolesť hlavy

Keď človek málo pije, telo sa snaží nedostatočný príjem tekutín kompenzovať vstrebaním vody zo všetkých možných telesných tkanív. Tým dochádza k vysúšaniu a scvrkávániu mozgového tkaniva, ktorá sa odťahuje od lebečnej kosti. Dochádza k stimulácii receptorov bolesti, čím vzniká bolesť hlavy. Súčasne klesá v dôsledku nedostatočného príjmu vody objem krvi a znižuje sa množstvo kyslíka, ktorý sa dostáva do mozgu. V dôsledku toho sa mozgovej tepny rozširujú, čo vedie k opuchom a zápalom, ktoré bolesť hlavy zvyšujú.

Únava

Podľa jednej štúdie z roku 2011 môže už malá dehydratácia spôsobiť únavu, vyčerpanie a pocit nedostatku energie. Pri nedostatku tekutín a znížením objemu krvi musí srdce na distribúciu kyslíka a živín v tele vynakladať viac energie. Tak až sa niekedy začnete cítiť unavení, odpusťte si kávu (ktorá odvodňuje) a radšej vypite pohár vody.

Bolesť kĺbov

Voda pôsobí ako mazivo pre kĺby, pretože voľný pohyb styčných plech kostí pohybu kĺbu. Ak nie je telu dodávané dostatočné množstvo vody, kĺby trpia nedostatkom živín, čo vedie k poškodeniu chrupavkovitých buniek. Pri chronickej dehydratácii miera poškodenia buniek dosahuje bodu, v ktorom chrupavka nenávratne degeneruje. Ak trpíte bolesťami kĺbov, dbajte na dostatočný príjem vody a v prípade potreby jej zvýšte.

Oslabená imunita

Dehydratácia zvyšuje koncentráciu toxínov v krvi, čo vedie k oslabeniu imunitného systému. Optimálna hydratácia má zásadný význam pre schopnosť tela zbavovať sa vedľajších produktov najrôznejších ochorení a zvyšuje schopnosť imunitného systému brániť sa infekcii.

 

You Might Also Like