10 jednoduchých tipov, ako sa zbaviť zarastajúcich nechtov

 

Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorým sa niekedy stalo, že im zarastá necht. Obvykle to bol palec na nohe. V tom prípade vám asi netreba vysvetľovať, aké je to nepríjemné, nepohodlné, ale najmä bolestivé. V prípadoch, ktoré sú už v pokročilom štádiu, nezostáva nič iné, než zveriť sa do rúk odborníka.

No ak pociťujete len prvé príznaky, teda cítite len miernu bolesť alebo podráždenie, existujú rôzne tipy, ako tento problém vyriešiť aj v domácom prostredí. V nasledujúcom článku vám predstavíme 10 tipov , ako si môžete ošetriť takto poranený prst v pohodlí domova.

 

Namočenie v teplom soľnom kúpeli

 

 

 

Ak chcete zabrániť vzniku alebo opakovanej infekcii spôsobenej zarastajúcim nechtom, skúste použiť kúpeľ v teplom soľnom kúpeli.

Pediatri odporúčajú namočiť boľavý prst resp. celú nohu približne na 15 minút do kúpeľa. Pokojne to môžete opakovať aj niekoľkokrát denne. Pri každodennom použití sa zmierni opuch a necht sa zmäkčí.

Výbornou voľbou soli do kúpeľa je tzv. Epsonová soľ. Je to síran horečnatý, ktorý iste poznajú aj mnohí záhradkári ako skvelé hnojivo pri hnednutie ihličnanov. No veľmi dobre funguje aj v tomto prípade, aj keď odporúčame kupovať varianty soli, ktoré sú určené pre kozmetické použitie.

 

Použite antibiotickú alebo hojivú masť

 

 

Určite sa vyhnite pokusom vykonávať domácu chirurgiu. Ak nepočítame bolesť, aj tak by ste si privodili viac škody ako úžitku. Skúste radšej použiť liečivú masť, najlepšie s antibiotickými zložkami. V lekárňach existuje rad prípravkov na ošetrenie, prípadne vám môže lekár predpísať framykoinovou masť.

 

Použite voľne predajné lieky

 

 

 

V prípade nepríjemnej bolesti sa môžete tiež obrátiť na voľnopredajné lieky. Aj keď ich použitie je na vlastnom uvážení a možno ste nevedeli, ale klasické lieky proti bolesti ako Aspirín, Ibuprofen, Paralen, alebo ich rôzne variácie, môžu dočasne pomôcť od bolesti a môžu stiahnuť zápal.

 

Použite kúsok vaty

 

 

Po soľnej kúpeli, kedy je necht zmäkčený a poddajnejšií, vezmite čistý malý a navlhčený kúsok gázy, prípadne vaty a opatrne vsuňte medzi necht a problematickú oblasť, čím sa zníži tlak na okolie. Môžete tiež použiť čistý, alebo dezinfekčným prípravkom ošetrený kúsok priadze alebo nite.

 

Opatrne oddeľte necht od kože

 

 

 

 

Podobne ako v predchádzajúcom prípade, môžete použiť pilník na nechty alebo podobný nástroj a môžete skúsiť pozdvihnúť necht, a tak ho oddeliť od zarastajúce časti.

Vydezinfikujte pilník peroxidom vodíka alebo alkoholom a zasuňte ho pod necht na tej strane prsta, kde nezarastá. Potom opatrne a pomaly postupujte k zarastenej časti, čím oddelíte zarastajúcu časť od tkaniva.

 

Noste voľnú obuv

 

 

 

Teraz, keď sme si predstavili, ako si poradiť s akútnym problémom, poďme sa pozrieť na prevenciu, ktorá je mimoriadne dôležitá.

Ako prvé je potrebné zvoliť vhodnú obuv. Noha a prsty by sa v nej mali cítiť pohodlne, mala by byť vyrobená z mäkkých a príjemných materiálov. Podstatné je vyhnúť sa tlaku na prsty, čo znamená, že je potrebné zabrániť úzkym topánkam a topánkam na vysokom podpätku.

 

Skracujte nechty rovno

 

 

Uistite sa, že nechty skracujete tak, aby boli zastrihnuté v rovine. Nerobte oblúky, tým len podporujete necht v tom, aby sa šíril ďalej do tkaniva.

 

Zastrihujte na správnu dĺžku

 

 

 

Pokiaľ si necht zastrihnite príliš krátko, zvýši sa pravdepodobnosť zarastaniu.

Je potrebné nechať nechty trošku dlhšia, stačí niekoľko milimetrov. Tým docielime to, že necht bude pokračovať v raste do dĺžky a bude menšia šanca, že bude zarastať.

Pokiaľ budú nechty zastrihnuté príliš nakrátko, tlak vyvíjaný obuvou môže spôsobiť, že necht začne do krajov lôžka zarastať a môže vzniknúť zápal.

Niektorí odborníci uvádzajú, že necht by sa mal upraviť tak, aby bol v jednej rovine so špičkou prsta.

 

Venujte nohám dôkladnú starostlivosť

 

 

Nemusíte navštevovať nechtové štúdio alebo pedikéra, aby boli vaše prsty na nohách zdravé a v kondícii.

Americkí ortopédi a pediatri sa zhodli na jednoduchých krokoch ako sa preventívne vyhýbať pred zarastaním nechtu. Pravidelným máčaním nôh vo vodnom kúpeli v teplej vode docielime zjemnenie nechtov a ich okolia. Potom opatrne ošetríme prípadnú stvrdnutú kožu pemzou alebo jemným pilníkom. Použite krémy určené na hydratáciu a krém určený na nechty. Jemne stlačte kožu kde vám zarastá necht a tiež ho dobre natrite krémom. Vítaná je tiež masáž nôh, ktorá uvoľní napätie a pôsobí relaxačne.

 

Sledujte varovné signály

 

 

Posledná naša rada je asi najdôležitejšia. Pravidelnou kontrolou si môžete všimnúť začínajúce zarastanie, vďaka čomu môžete predísť mnohým ďalším problémom, ako aj nepríjemnej bolesti. Rovnako ale môžete spozorovať aj iné problémy.Je známe, že ľudia s cukrovkou mávajú často problémy s nohami. Preto ľudia s touto diagnózou by nohám a ich pravidelnej kontrole mali venovať dostatok času.

Podľa americkej diabetologickej asociácie, ľudia s cukrovkou majú často problémy so stratou citu v nohách a tiež tvorbou mozoľov a vredov. Rovnako tak suché šupinky na nohách môžu indikovať poruchu so štítnou žľazou, prípadne veľký klenbový oblúk na nohe zase môže smerovať k poškodeniu nervov. V každom prípade, ak problémy nezmiznú do niekoľkých dní, alebo sa dokonca zhoršujú, návštevu lekára rozhodne neodkladajte. V súčasnosti existuje mnoho efektívnych lekárskych postupov ako liečiť zarastaniu nechtu.

Mnohí ľudia sa obávajú návštevy lekára, pretože sa bojí že im necht vytrhnú. Avšak nie je dôvod sa obávať. Trhanie zarastajúcich nechtov sa praktizovalo najmä v minulosti a dnes sa k nemu pristupuje len skutočne v krajných prípadoch. Mávate problémy so zarástajúcimi nechtami? Máte nejaký iný tip ako si poradiť s touto nepríjemnou situáciou? Dajte nám vedieť.

You Might Also Like