10 filmov, po ktorých sa na život budete pozerať úplne inak

Aj keď je vizuálna stránka filmu bezpochyby veľkým lákadlom a výsledkom filmárskeho “remesla” sú často doslova dychvyrážajúce zábery, najhodnotnejšími snímkami sú tie, ktoré v nás navyše vyvolávajú rôzne emócie a zanechávajú silný dojem. Príbeh, nad ktorým rozmýšľame ešte niekoľko dní po jeho pozretí, dej, ktorý nás donúti zamyslieť sa, ba niekedy i prehodnotiť svoj pohľad na život, to je ozaj skutočný film, ktorý stojí za to! Prinášame vám zoznam inšpiratívnych filmov, ktorých myšlienky a posolstvá vo vás zarezonujú do takej miery, že sa pravdepodobne budete dívať na svet z iného uhla.

Pokiaľ máte chuť na kvalitný film, no ešte stále váhate po akom siahnuť, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi príkladmi. 10 báječných filmov, v ktorých sa často mieša dráma i komédia vás určite nenechajú chladnými a prekvapia svojou autentickosťou.

 

Philomena (2013)

Príbeh svojráznej dámy v rokoch, ktorá sa so svojim dieťaťom musela rozlúčiť ešte ako mladé dievča. Podarí sa tejto žene dosiahnuť aj po mnohých rokoch vytúžený cieľ a nájsť svojho syna, ktorého márne hľadá? Cestu jej skríži mladý muž s odlišnou povahou a táto dvojica vám ukáže, že bez ohľadu na vek sa ľudia stále majú jeden od druhého čo učiť. Príbeh silnej osobnosti, ktorá sa aj napriek všetkým krivdám a nepriazni osudu nevzdáva pozitívneho pohľadu na svet a nachádza v sebe miesto na odpustenie ľuďom, voči ktorým by mnohí z nás pociťovali len negatívne emócie.

Láska s vôňou čokolády (2010)

Čokoláda je to, čo viaže dvoch sympatických ľudí, ústredné postavy filmu. Láska s vôňou čokolády vás dostane svojou nevinnosťou a dejom, ktorý vás chytí za srdce. Film ukazuje, aké dôležité je mať s druhou osobou veľa spoločného, vďaka čomu ide azda všetko ľahšie. Zdá sa, že títo zvláštni a nesmelí ľudia sú stvorení jeden pre druhého, no dokáže ich láska prekonať aj neuveriteľný strach zo všetkého?

Mami! (2014)

Veľmi silný film o matke, ktorá rozhodne nezapadá do stereotypov. Chce si napraviť vzťahy so synom, ktorý bol dlhú dobu v nápravno-výchovnom centre, kvôli jeho  ťažko zvládnuteľnej povahe. Neoblomná mama, ktorá aj napriek odporúčaniam odborníkov trvá na tom, že syna zvládne a on naopak dokáže zvládnuť školu, je skutočne inšpiratívnou postavou. Do deja vstupuje i suseda, ktorá má rovnako neľahký životný príbeh a kolotoč šťastia, ktoré strieda beznádej, výbuchy zlosti a agresia pohltí všetky tri postavy. Príbeh o podstate života – raz si hore, raz si dole.

500 dní so Summer (2009)

Skvelá komédia, ktorá prenáša klasický romantický film na novú úroveň, v ktorej nie je všetko ružové. Spojenie ženy, ktorá odmieta veriť v pravú lásku a muža, ktorý sa do nej bezhlavo zamiluje sa stane vaším obľúbeným. Realistická romantika a nečakaný koniec je to, čo robí z tohto filmu uveriteľný príbeh, ktorý v skutočnosti prežije množstvo ľudí.

Biely Boh (2014)

Film, ktorého ústredným hrdinom je najlepší priateľ človeka–pes. Preberá ľudské vlastnosti a aj keď to znie neuveriteľne, tento film vás poľahky vtiahne do deja. Práve zviera nám v tomto filme ukazuje negatívne stránky ľudskej rasy, ktorá sa pasuje do pánov tvorstva. Dojímavý príbeh o spravodlivosti i neľahkom osude vo vás zanechá silný dojem nehľadiac na to, či je jej nositeľom človek alebo zviera.

Poézia (2010)

Kreativita, ktorá je bránou k šťastiu mnohých ľudí a otvára nové obzory je ústredným motívom tohto filmu. Hlavná hrdinka, jednoduchá juhokórejská žena a jej príbeh o láske k poézii, ktorá sa stane jej vášňou nehľadiac na vek. Hľadanie zmyslu života a pohľad na svet zo strany vyše šesťdesiat ročnej ženy je naozaj pútavou témou.

Ako prichádzajú sny (1998)

Táto dráma nie je filmovou novinkou, a predsa si už skoro dve desaťročia ponecháva štatút vynikajúceho filmu s podivným, no o to zaujímavejším príbehom. Fantastický dej, ktorý vás prevedie predstavami, peklom i pozemským životom je pútavo vykreslený aj vďaka skvelému a nezabudnuteľnému Robinovi Williamsovi.

Geograf glóbus prepil (2013)

Tento film poukazuje na predstavu dokonalej lásky v spojení s notoricky známym ruským alkoholizmom. S takýmito ľuďmi (ak nimi nie sme samy) sme sa v živote stretli aspoň raz. Idealistický pohľad na svet a neustále predstavy im bránia riadne organizovať svoje vlastné životy. Aj napriek nepriazni osudu, neschopnosti správať sa zodpovedne, či rozdielnosti hodnôt sa všetci snažíme o jedno – jednoducho chceme žiť.

Švédska lovestory (1970)

Tento film je najstarším z daného rebríčka, no na kvalite mu to rozhodne neuberá. Skvelý príbeh o dospievajúcich ľuďoch poukazuje na zložité obdobie, ich strasti a starosti pred prahom dospelosti. Výborný film, ktorý by si mali pozrieť všetci rodičia, najmä tí , ktorých deti sa nachádzajú v rovnakom veku. Aj keď sa pre mladé osobnosti zdá byť všetko zložité, je to v skutočnosti ich najkrajšie obdobie života.

O Elly (2009)

Film o ktorom budete hĺbavo uvažovať ešte hodnú chvíľu po jeho skončení. Mysteriózna dráma prináša viac, ako len príbeh mladej generácie priateľov. Vidina relaxu, či dobrodružstva je cestou k absolútnej zmene života mladej vychovávateľky Elly. Príbeh, ktorý sa môže stať každému je zmesou napätia a nepredvídateľných náhod, ktoré smerujú k nekonečným otázkam o individuálnom i kolektívnom správaní.

 

Nezabudnite článok zdielať so svojimi priatelmi aj na facebooku!

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like